Szlak Świętej Warmii to projekt turystyczno-gospodarczy, który bazuje na tożsamości historycznej Warmii. Warmia niegdyś pod władaniem Biskupów Warmińskich nazwana została Świętą Warmią, ponieważ sakralne budownictwo odznaczyło się mocno w terenach wiejskich i małych miasteczkach. Dziś jest ono osią szlaku turystyczno-pielgrzymkowego. Dla jednych jest to okazja do pielgrzymowania duchowego, a inni pielgrzymują w celach turystyczno-krajobrazowych.
Dla nich piękna sakralna architektura i odkrywanie duchowości Świętej Warmii jako lokalnej tożsamości kulturowej będzie tłem dla typowo turystycznego zwiedzania z noclegami w lokalnych pensjonatach, konsumpcją w lokalnych restauracjach i oczywiście zakupem pamiątek z trasy.
Na szlaku i tym samym w Stowarzyszeniu mamy dziś 33 gminy. One pracują już nad wspólnym projektem turystycznym, ponieważ należy zintegrować działania i uczytelniać markę Szlaku Św. Warmii, realizując dobrze skoordynowane przedsięwzięcia promocyjne i inwestycyjne. Po to powstało Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, ponieważ obiekty i miejsca, które tworzą szlak są rozsiane po całym obszarze - a szlak będzie wspólną trasą, którą należy wspólnie promować.
Głównym pomysłodawcą idei promocji Szlaku Świętej Warmii był Starosta olsztyński Andrzej Abako. I to siłami Starostwa powstały wszystkie materiały, które stanowią bazę merytoryczną szlaku. Tworzeniem bazy wiedzy, wydawnictwami, współpracą z lokalnymi twórcami na szlaku zajmuje się od kilku lat dr Wojciech Szalkiewicz, rzecznik prasowy Starostwa. Ta baza wiedzy o miejscach na trasie, jest świetnym punktem wyjścia do zaproszenie lokalnego biznesu, twórców, organizatorów noclegów, restauratorów do włączenia się do szlaku oraz do promowania swoich biznesów przy okazji tworzącego się wielkiego produktu turystycznego.
Polecamy odkryć stronę Stowarzyszenia i kontaktować się w sprawie dołączenia do szlaku oraz kreowania swoich produktów lokalnych, które miałyby być opatrzone marką Szlaku Św. Warmii.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz