– Głosowanie internautów trwało od 28 lipca do 14 sierpnia. Muzeum w Olsztynku zwyciężyło spośród 37 placówek zgłoszonych do konkursu. Głównym kryterium konkursu była unikalna zawartość tematyczna oraz jej połączenie z nowoczesnym przekazem zwiedzającemu – powiedziała Agnieszka Tomaszewska, kierownik ds. promocji gminy Olsztynek.
Otwarta rok temu placówka upamiętnia historię tytułowego obiektu i podzielona jest na dwie sale.
Pierwsza poświęcona jest dziejom Olsztynka. Historia miasta przedstawiona od najstarszych czasów – plemion pruskich Sasinów zamieszkujących okoliczne tereny, nadania praw miejskich, po wojny polsko-krzyżackie, najazdy obcych wojsk i czasy napoleońskie. Ponadto w tej części muzeum poznać można losy Olsztynka, jak rozwijał się tuż po wojnie, w granicach państwa polskiego, aż do czasów współczesnych – 2012 roku, kiedy to przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow – Sieci Miast Dobrego Życia.
Pozostała część muzeum upamiętnia ofiary drugiego co do wielkości w Prusach Wschodnich obozu jenieckiego Stalag IB Hohenstein, funkcjonującego w latach 1939-1945. Przez lagier przewinęło się około 400 tys. jeńców różnych narodowości. Najliczniejszą grupę stanowili Polacy, Rosjanie oraz Francuzi. Tragiczne warunki sanitarne panujące w obozie, wszechobecny głód i ciężka praca powodowały masowe choroby, przez co w obozie zmarło około 55 tys. jeńców.
- W muzeum zobaczyć można jak wyglądały pomieszczenia baraku obozowego wraz z wyposażeniem, a także dzięki nowoczesnej technologii, na własnej skórze doświadczyć pobytu na placu obozowym podczas apelu – mówił Krzysztof Sokal, pracownik muzeum.
Placówkę w Olsztynku odwiedzać można od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10:00-14:00.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz