Dziś jest: 22.10.2024
Imieniny: Filipa, Halki, Salomei
Data dodania: 2024-10-21 07:08

Redakcja

Suplementacja witaminy D – co należy o niej wiedzieć?

Suplementacja witaminy D – co należy o niej wiedzieć?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Freepik.com

Witamina D należy do bardzo istotnych dla zdrowia człowieka witamin, których niedobory mogą mieć poważne konsekwencje. Człowiek co prawda jest zdolny do syntezy witaminy D, co się dzieje, gdy jego nieosłonięta skóra jest eksponowana na promieniowanie słoneczne, jednak w naszej szerokości geograficznej synteza skórna okazuje się niewystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Specjaliści rekomendują zatem suplementację witaminy D, by chronić się przed jej niedoborem i jego skutkami. Co należy wiedzieć o suplementacji witaminy D? Jakie dawki witaminy D przyjmować i na co zwrócić uwagę, przyjmując witaminę D? Sprawdzamy!

reklama

Czym jest witamina D i po co ją suplementować?

Mianem witaminy D jest określana grupa steroidowych związków organicznych, które są rozpuszczalne w tłuszczach i pełnią niezwykle ważną rolę dla funkcjonowania organizmu człowieka w każdym wieku. Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia i fosforanów. Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, a przy tym ma ogromne znaczenie dla zdrowia kości i zębów, a także dla kondycji mięśni. U dzieci niedobór witaminy D może się przyczynić do krzywicy, podczas gdy niedobór witaminy D u osób dorosłych może prowadzić do osteomalacji i osteoporozy. 

Witamina D jest syntetyzowana w organizmie człowieka, gdy eksponuje on odsłoniętą skórę na promieniowanie słoneczne. W naszej szerokości geograficznej synteza skórna witaminy D pokrywa jedynie część zapotrzebowania człowieka na ten składnik, przez co specjaliści rekomendują jego suplementację. 

Jakie dawki witaminy D przyjmować?

Przyjmowanie witaminy D jest zalecane zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym oraz seniorom. Suplementacja tej witaminy jest wskazana przynajmniej w miesiącach od wczesnej jesieni do późnej wiosny, przy czym niektóre grupy pacjentów powinny suplementować witaminę D przez cały rok. Aby poznać poziom witaminy D w organizmie, warto wykonać badanie 25(OH)D i skonsultować z lekarzem uzyskany wynik. 

W jakich dawkach przyjmować witaminę D? Zależy to od wielu czynników, w tym od wieku oraz masy ciała, a także dodatkowych kwestii, jak np. ciąża czy rodzaj karnacji. Z tego powodu na rynku znajdziemy suplementy diety z witaminą D w różnych dawkach – przykładem może być witamina D-vitum dostępna np. w dawkach 400 j.m., 600 j.m., 800 j.m., 1000 j.m., 2000 j.m. czy 4000 j.m. Potrzebną w danym przypadku dawkę witaminy D, którą należy przyjmować, dobrze skonsultować z lekarzem, gdyż nie tylko niedobór witaminy D jest dla zdrowia niekorzystny – nadmiar tego składnika także jest szkodliwy, z czym należy się liczyć.

Suplementacja witaminy D? O tym musisz pamiętać!

Warto wiedzieć, jak prawidłowo przyjmować witaminę D, gdyż wiele osób błędnie prowadzi suplementację. Witaminę D najlepiej przyjmować rano lub w ciągu dnia – jest to ważne z tego powodu, że może ona wpływać na poziom melatoniny, czyli hormonu ważnego dla zdrowego snu. Bardzo istotne jest również to, aby witaminę D przyjmować wraz z posiłkiem, najlepiej tłuszczowym, gdyż witamina D – jak wcześniej wspomniano – należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach. 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl