Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2016-02-15 12:47

ol

Świętujemy przybycie Kopernika do Olsztyna

W tym roku mija pół tysiąca lat od przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna. Inauguracja obchodów wydarzenia odbędzie się w rocznicę urodzin wybitnego uczonego.

reklama

Choć urodzony w Toruniu, to znaczą część swego życia związał z Warmią. Ważne badania prowadził m.in. w olsztyńskim zamku, w którym mieszkał w latach 1516-1519 i 1520-1521. Stolica Warmii i Mazur szykuje się do świętowania 500-lecia przybycia Mikołaja Kopernika do naszego miasta.

Uroczystości odbędą się 19 lutego (piątek) o 18:00 w sali projekcyjnej olsztyńskiego planetarium. W programie znalazły się m.in. otwarcie wystawy "Mikołaj Kopernik", panel dyskusyjny "Oblicza Mikołaja Kopernika", w którym udział wezmą prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, dr Wojciech Szalkiewicz, dr Jacek Szubiakowski oraz ks. dr Jan Jerzy Górny, premiera książki dr. Wojciecha Szalkiewicza "Złoto Kopernika" oraz koncert muzyki elektronicznej z wizualizacjami na kopule.

Przypomnijmy, że to w Olsztynie Kopernik skonstruował słynną tablicę astronomiczną (jest unikatem na skalę światową, który wciąż można oglądać w zamku) i za jej pomocą obserwował Słońce, zaś około 1520 r. zaczął spisywać swoje najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zawierające rewolucyjną heliocentryczną teorię wszechświata.

Poza tym w naszym mieście w 1517 r. opracował zarys swojej rozprawy "O ocenie pieniądza". Natomiast dwa lata później poszerzoną wersję dzieła znaną jako "Traktat o monetach" zawierający słynne "prawo Kopernika", mówiące o tym, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.

Z okazji jubileuszu 500-lecia przybycia Kopernika do Olsztyna, wyjątkową wystawę mogą odwiedzać również mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego. "Mikołaj Kopernik 1473-1543" to propozycja, która jest już dostępna w Kaliningradzie. Wystawę oficjalnie otworzyli zastępca prezydenta Olsztyna Jarosław Słoma, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego Jacek Szubiakowski oraz Mer Kaliningradu Aleksander Jaroszuk.

- Składa się z 18 plakatów prezentujących najważniejsze aspekty życia Mikołaja Kopernika - wyjaśnia dyrektor Biura Promocji olsztyńskiego ratusza, Krzysztof Otoliński. - Historia ma swój początek w dzieciństwie Kopernika, który spędził je w Toruniu. Następnie wystawa opowiada o kolejnych etapach edukacji Kopernika, zarówno w Polsce jak i we Włoszech. Szczególny nacisk położono na przedstawienie jego życia oraz działalności naukowej administracyjnej na Warmii i w Olsztynie, gdzie zamieszkiwał w latach najbardziej intensywnej aktywności twórczej.

Wystawa prezentuje osiągnięcia Kopernika w dziedzinie matematyki, medycyny, prawa i ekonomii. Jednak najważniejsza część wystawy poświęcona jest dokonaniom Kopernika jako matematyka i astronoma, który stworzył spójną matematycznie i efektywną w praktyce, heliocentryczną teorię budowy Wszechświata.

Poza plakatami, na wystawie można obejrzeć kopie drewnianych instrumentów jakie zaprojektował i jakimi posługiwał się Mikołaj Kopernika prowadząc obserwacje astronomiczne. To triquetrum, kwadrant i sfera armilarna. Wystawę "Mikołaj Kopernik 1473-1543" w kaliningradzkich Królewskich Wrotach będzie można oglądać do 11 kwietnia.

Źródło: UM Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl