Powiat olsztyński wystawił na sprzedaż ośrodek w Łęguckim Młynie, w tym domek z sosny syberyjskiej podarowany Gomułce przez Chruszczowa. Ten dawny symbol luksusu w okolicy leśnego arboretum w Kudypach można było nabyć za 3,5 mln złotych. Przetarg zakończył się jednak fiaskiem, bo nie zgłosił się żaden chętny do nabycia tej nieruchomości nad jeziorami Łęguty i Isąg. Zgodnie z procedurą, Powiat musi teraz odczekać minimum 30 dni, żeby móc ogłosić kolejny przetarg oraz wyznaczyć datę i wysokość wpłaty wadium. Wiadomo natomiast już teraz, że cena wywoławcza będzie niższa od pierwotnej o 15%, czyli wyniesie 2 mln 966,5 tys. złotych.
Starosta olsztyński Małgorzata Chyziak liczy na to, że „Łęgucki Młyn” tym razem znajdzie nowego właściciela.
- Podjęliśmy decyzję o obniżeniu ceny wywoławczej, ponieważ zależy nam na tym, aby nieruchomość zaczęła na siebie zarabiać i służyła mieszkańcom. W tej chwili stoi pusta i tylko generuje koszty. Ponosi je powiat, który nie ma wśród swoich zadań prowadzenia ośrodka wypoczynkowego. Środki pozyskane ze sprzedaży zasiliłyby budżet powiatu i mogłyby być spożytkowane przede wszystkim na inwestycje drogowe. Poza tym Łęguckiemu Młynowi potrzebny jest inwestor zarówno z portfelem, jak i pomysłem. Jeśli do ośrodka zaczęliby przyjeżdżać ludzie, wpłynęłoby to też na rozwój gminy Gietrzwałd oraz powiatu olsztyńskiego – mówi starosta.
W skład nieruchomości wchodzą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Mała elektrownia wodna zajmuje prawie 210 metrów kwadratowych, składa się z jazu z zasuwami oraz budynku z generatorami i dwiema turbinami typu Francisa o mocy 32 i 48 kW. Część budynku została zmieniona w pokoje hotelowe.
Posiadłość o powierzchni niemal 8 hektarów zlokalizowana jest na terenie gminy Gietrzwałd, nad jeziorami Łęguty i Isąg, nieopodal drogi wojewódzkiej. Znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich i w obszarze ptasim oraz siedliskowym Natura 2000. Od Olsztyna dzieli go zaledwie 30 kilometrów.
To doskonała baza na rekreacyjne wypady do pobliskiego leśnego arboretum w Kudypach, rezerwatu bobrów na rzece Pasłęce, Sanktuarium Maryjnego z cudownym źródełkiem w Gietrzwałdzie, zabytkowych fortyfikacji z początku XX wieku w Tomarynach, czy na pole golfowe w Naterkach.
Łęgucki Młyn jest przystosowany do letniego wypoczynku. Przy brzegu jeziora stoją dwa pomosty spacerowe. Na terenie ośrodka znajduje się kort tenisowy oraz wiaty z kominkiem i miejscem na ognisko. Cała posiadłość otoczona jest ogrodzeniem.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz