W dniach 24-25 maja (piątek-sobota) MOK Olsztyn i grupa TransAtlantyk zorganizowały w Kamienicy Naujackiej przy ul. Dąbrowszczaków 3 I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych „Transatlantyk”.
W programie wydarzenia znalazły się dyskusje, warsztaty, prezentacje, szkolenia czy projekcje filmowe. Organizatorzy zaprosili do udziału osoby transpłciowe i niebinarne, jak i rodziców, pedagogów oraz „sojuszników nieheteronormatywnych światów”.
Nie wszystkim inicjatywa lokalnego ośrodka kultury się spodobała. Przed MOK-iem pojawili się działacze Konfederacji Korony Polskiej, którzy wyrazili sprzeciw wobec akcji.
- Zebraliśmy się, aby podzielić się swoim oburzeniem, dotyczącym działań Miejskiego Ośrodka Kultury, a w zasadzie antykultury – powiedział Tomasz Owsianik, przewodniczący zarządu Konfederacji Korony Polskiej w Olsztynie. - Coraz częściej i coraz mocniej miejski ośrodek antykultury akcentuje wartości antychrześcijańskie, uderzające w polską rodzinę – dodał.
Bartosz Zysk (sekretarz Korony Młodych w Olsztynie) i przewodniczący Tomasz Owsianik rozwinęli przed MOK-iem baner, nawiązujący do afery pedofilskiej w Szkocji
Mateusz Makuch, przewodniczący Korony Młodych w Olsztynie przypomniał inne wydarzenie współorganizowane przez MOK, któremu również sprzeciwiają się działacze KKP. - 24 sierpnia 2022 roku, m.in. przez MOK, został zorganizowany „Dzień Niepodległości Ukrainy”. Podczas tego wydarzenia były sprzedawane smyczki, proporczyki w kolorach banderowskich [Dzień Niepodległości Ukrainy w Olsztynie] - powiedział Makuch.
Małgorzata Kostrzewa, olsztyńska działaczka Konfederacji Korony Polskiej, w dłuższej wypowiedzi poruszyła m.in. wątek edukacji seksualnej dzieci.
- Nie chcemy kącików seksualnych w przedszkolach! Nie chcemy, aby dzieciom w szkolnej ankiecie zadawano pytanie: czujesz się dziewczynką czy chłopcem? Wara od dzieci! Wasze łapy zaszły za daleko. Dzieci są nasze i my chcemy je wychowywać. Łapy precz od naszych dzieci! - grzmiała.
Działacze Korony Młodych z banerem dotyczącym tranzycji
Zdaniem dyrektora MOK-u w Olsztynie, Mariusza Sieniewicza, I Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych nie są „promocją zjawiska”. - To pokazywanie, że taki świat również istnieje. Skoro tak często prawimy komunały i frazesy o otwartym społeczeństwie, to poruszanie takich tematów jest też jednym z przejawów tej otwartości – powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn.
Komentarze (74)
Dodaj swój komentarz