Przypomnijmy, na wniosek Forum Rozwoju Olsztyna, lokalnych oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków wszczęte zostało postępowanie administracyjne, które ma ustalić, czy olsztyński dworzec powinien zostać wpisany do rejestr zabytków, czego domagają się stowarzyszenia.
PKP nie czekając na rozstrzygnięcia w tej spawie ogłosiły przetarg na projekt budowy nowego Dworca Głównego w Olsztynie. W przetargu zaznaczono jednak, że stosownie do uzyskanych w wyniku postępowania decyzji wykonawca będzie zobowiązany do opracowania dokumentacji zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Tymczasem stowarzyszenie FRO wciąż stoi na stanowisku, że burzenie obiektu to błąd. Aby pokazać, jak może wyglądać stara bryła dworca po remoncie, przygotowało wizualizację, na których widać zmodernizowaną i wyremontowaną halę części kolejowej dworca.
- Brak jest szpetnych budek sklepowych, dzięki czemu wnętrze jest bardzo dobrze oświetlone. Ściany i szyby są czyste. Uwagę zwracają schody ruchome prowadzące do przejścia podziemnego oraz na antresolę – opisują wizualizacje członkowie FRO.
Według planów Forum Rozwoju Olsztyna antresola stanowiłaby połączenie dworca z kładką na Zatorze. Mieściłyby się też na niej pomieszczenia handlowe i usługowe, np. sklepy.
Zdaniem społeczników realizacja ich pomysłów jest możliwa.
- Uznanie obiektu za zabytek nie zamknie drogi do jego modernizacji. Przykładem są inne, zabytkowe dworce w Polsce, które wyremontowano i unowocześniono. Ponadto zgodnie z niedawnymi zapowiedziami Centrum Unijnych Projektów Transportowych na remont Dworca Głównego w Olsztynie można pozyskać dofinansowanie unijne – dodaje FRO.
Społecznicy zapowiadają już kolejne wizualizację. W planach jest stworzenie poglądowego projektu dla części PKS, kładki na Zatorze oraz całego obiektu z zewnątrz.
Komentarze (27)
Dodaj swój komentarz