Ruszamy z cyklem prezentacji znanych obiektów w Olsztynie. Będziemy je prezentować jako panoramy 360 stopni. Dziś prezentujemy wnętrze kościoła św. Józefa, który znajduje się na Zatorzu przy al. Sybiraków.
Decyzję o budowie trzeciego kościoła w Olsztynie podjęto w 1911 r., gdy w mieście mieszkały 34 tys. ludzi. Za projekt odpowiadał Fritz Heitmann z Królewca, który wybrał styl neoromański. Budowę świątyni rozpoczęto w kwietniu 1912 r., a zakończono w październiku 1913 r. W kościele jest pięć ołtarzy, ale tylko trzy wstawiono zaraz po zakończeniu budowy. Ołtarz główny wykonano w stylu romańskim. W miejscu centralnym ołtarza znajduje się tabernakulum, a nad nim tzw. Tron Eucharystyczny, nieco wyżej leżący baranek, a całość wieńczy Grupa Ukrzyżowania, czyli figury ukrzyżowanego Chrystusa, a obok Niego Maryi i św. Jana.
Od stycznia 1945 r. kościół był przez kilka miesięcy nieczynny. W tym czasie zniszczono ołtarze, porozbijano drzwiczki do tabernakulum, wybito niektóre okna i uszkodzeniu uległ dach. Świątynię ponownie udostępniono dopiero w lipcu 1945 r.
Przed wojną na ścianach pojawiły się malowidła. Jednak do dziś zachowało się tylko jedno – sąd ostateczny na suficie w kopule.
W latach 80. XX w. wykonano renowację wnętrza. Przebudowano prezbiterium i pomalowano na biało ściany. W 1988 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków architektury ówczesnego województwa olsztyńskiego.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz