ZKM Olsztyn wspólnie z Marceliną Chodyniecką - Kuberską przygotował dokument, który roboczo nazywany został "księgą przystankową". Znalazły się w niej wytyczne, które miały ujednolicić olsztyńskie przystanki.
Podczas otwartych konsultacji z mieszkańcami – wybrano model tablic i słupków, które zostaną zamontowane na przystankach w Olsztynie.
Firma Czmuda, która wygrała przetarg na dostawę i montaż tabliczek i słupków przystankowych, wykona je zgodnie z projektem zatwierdzonym już przez asystentkę Prezydenta ds. estetyzacji.
Tablice będą kolorystycznie dopasowane do stref miasta, które wyznaczono w projekcie SIM. Inna będzie tablica dla strefy historycznej, inna dla strefy miejskiej.
Słupek będzie zawierał kolejno:
a) (Na szczycie) oznaczenie przystanku na schemacie węzła komunikacyjnego. Element ten wskazuje na kolejny przystanek wchodzący w skład zespołu przystankowego w obrębie jednej nazwy przystanku. Oznakowany jest kolejnymi cyframi pisanymi na zasadzie 01, 02, 03...
Jest to kwadrat o wielkości 9/9 cm., wysokość cyfry 4 cm, odporny na trudne warunki atmosferyczne.
b) Znak D 15 o wielkości 40/50 cm (szerokość / wysokość)
c) Nazwa przystanku – w przypadku dłuższych nazw może być umieszczana w dwóch wierszach, a w wyjątkowych sytuacjach także w trzech wierszach. Wymiary tego modułu: 40/ 15 cm (szerokość/wysokość). Wielkość modułu jest niezmienna, bez względu na długość nazwy. Wielkość pola litery: 4 cm.
d) Dodatkowe informacje (tylko w jednym przypadku – słupek nr 521 k - „dla wysiadających”).
Wymiary tego modułu: 40/ 10 cm (szerokość/wysokość). Wielkość modułu jest niezmienna, bez względu na długość informacji. Wielkość pola litery: 4 cm.
e) Numery linii autobusowych, które zatrzymują się na danym przystanku umieszcza się w kolejności: od najmniejszego do największego. Numery mają formę prostokątów 13/10 cm (szerokość/wysokość). Możliwe jest umieszczenie maksymalnie po cztery wiersze, nie więcej niż trzy numery w jednym. Wysokość tego modułu zawsze wynosi 40 cm., wysokość zależy od liczby linii.
f) Stopka właścicielska: wąski element o wymiarach 40/4 cm (szerokość/długość). Na nim numer przystanku i miejsce, by w przyszłości umieścić informację o jego zarządcy. Wysokość umieszczania stopki zależy od wysokości modułu z numerami linii.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz