Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2023-09-16 20:23

Mateusz Sikorski

Trzy rzeczy, które różnią Warmię i Mazury

Trzy rzeczy, które różnią Warmię i Mazury
Choć stanowią jedno województwo, są bardzo różne. Po lewej: zamek w Lidzbarku Warmińskim w charakterystycznej dla Warmii zabudowie, po prawej: mazurskie jezioro
Fot. Wikimedia Commons / montaż Olsztyn.com.pl

Olsztyn jest stolicą powstałego w skutek reformy z 1999 roku województwa warmińsko-mazurskiego. Zostało ono stworzone na podstawie dwóch krain: historycznej Warmii oraz geograficznych Mazur. Z różnych powodów wielu osobom terytoria te "zlewają się" w jedną całość. Obie krainy różnią się jednak pod wieloma względami. Oto trzy z najbardziej wyraźnych różnic. 

reklama

Zanim na tereny obecnej północnej Polski sprowadzeni zostali Krzyżacy, zamieszkiwali je Prusowie. Należące do grupy ludów bałtyckich plemię osiedliło się między Pomorzem, Mazowszem, Litwą i Żmudzią. Przez wiele lat po chrystianizacji Polski stanowili zagrożenie dla kraju, Z tego powodu książę mazowiecki Konrad I sprowadził do ziemi chełmińskiej mający rozwiązać problem Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - czyli Krzyżaków. 

Decyzja księcia poskutkowała wieloma latami konfliktów, za koniec których uznawany jest kres wojny trzynastoletniej - 1466 rok, kiedy to Polska zdobyła Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i michałowską, oraz część geograficznej Warmii. Wydarzenie to jest także przyczyną wielu późniejszych różnic tej krainy oraz Mazur.

Granice Warmii naniesione na woj. warmińsko-mazurskie (fot. archiwum Olsztyn.com.pl)

Kraina Tysiąca Jezior - jak często określa się Mazury - została pod kontrolą Prus Książęcych, które stało się polskim lennem. W 1525 zakon uległ zeświecczeniu, a wielki mistrz przeszedł na protestantyzm. Od tamtej pory jednym z elementów dzielących obie krainy było wyznanie - w polskiej Warmii dominowali katolicy, a na Mazurach - ewangelicyzm. Choć dzisiaj populacja protestantów w województwie nie jest tak silna, jak dawniej, nadal można zauważyć różnice - na Warmii znajdują się o wiele więcej zabytków sakralnych, niż na Mazurach. 

Olsztyńska bazylika konkatedralna św. Jakuba jest jednym z wielu sakralnych zabytków, jakie znajdziemy na Warmii

Kolejnym elementem dzielącym krainy województwa warmińsko-mazurskiego jest ich status. Od 1466 Warmia, jako Księstwo Warmińskie była jasno zdefiniowaną częścią administracyjną Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W przypadku Mazur o wiele ciężej zdefiniować granice, Spierali się o nie już historycy w XIX wieku. Często padały odwołania do stwierdzenia Friedricha Krosty z 1876 roku, który mówił że Mazury sięgają "tak daleko, jak daleko ludność ewangelicka mówi dialektem mazurskim". 

To właśnie język jest następnym odróżniającym Warmię i Mazury elementem. Gwary mazurska i warmijska są  częściami dialektu mazowieckiego. Posiadają wiele wspólnych cech, jednak nadal możemy je rozpoznać po kilku różnicach. Gwara warmińska odznacza się przejściem miękkiego i w zi po spółgłoskach dźwięcznych b i w ( bierze - bzierze) oraz w si po bezdźwięcznych p i f (piwo - psiwo). W obu przypadkach druga ze spółgłosek stawała się niema, np. wino - zino. 

Mazurzy mają tendencję do prostego wymawiania ą oraz ę - jako o i e. W słowach takich jak kto lub akt zmieniano literę k w ch. Miękkie m wymawiano jako lub ń, na przykład w słowie mniasto. 

Warmię i Mazury - oprócz jednostki administracyjnej - łączy przyroda, zwłaszcza obecność jezior. W samym Olsztynie znajduje się ich 16, z czego tylko dwa mają powierzchnie poniżej 1 ha. Stolica województwa może poszczycić się także jednym z największym w Europie kompleksem leśnym w granicach miasta. 

Galeria

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

  • Sprzedawczyki. 2023-09-18 11:07:08 46.205.*.*
    A ja się boje mieszkac w Olsztynie. To typowe miasto chłopskie. A chłop jak słowo oznacza to zawiść i agresja . Urzędnik pochodzenia chłopskięgo to gorzej jak napastnik z Rosji. Bez kija nie podchodzisz. Całe życie chlopstwo służyło i służy dla Rosjanów i Niemców. Dla kasy zrobią wszystko.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
  • Piotr Kazimierz 2023-09-18 08:45:08 2a0a:a547:96b4:*
    Ani autor całego komentarza ani w wpisach komentarzy nie zauważyłem ważnej żeczy ,otóż jest zasadnicza różnica między Warmią a Mazuramy. Przed wojną ten region należał do Niemiec jako Ostpreusen i ludność zamieszkująca te tereny oficjalnie była niemiecko jezyczna ale Warmiacy nie dali się do tego zmusić ,organizowano plebiscyty oraz walczono aby w szkołach dzieci uczyły się języka Polskiego. To nie było łatwe były prześladowania ze strony Pruskiej. Ważnymi postaciami w walce o Polskość byli Kentrzynski, Barczewski,jak również autor nut Roty Mari Konopnickiej Feliks Nowowiejski i wielu innych regionalnych działaczy prześladowanych przez Prusaków.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • doc 2023-09-17 10:32:47 79.191.*.*
    Na Litwie postąpiono podobnie z Litwinami zamieszkującymi Kłajpedę i okręg kłajpedzki. Jako element antysocjalistyczny wysiedlono jako byłych obywateli Rzeszy do NRD .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • doc 2023-09-17 10:29:57 79.191.*.*
    Po co analizować kto Mazur a kto Warmiak skoro duża część, większość została przez komunistów sprzedana przez Gierka do Rzeszy. Teraz tę ziemię zamieszkuje już inny lud. Mieszanka ludzi z Wileńszczyzny , z Mazowsza,z Kurpiowszczyzny , Rusini z akcji Wisła i inni
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8
  • Histeryk 2023-09-17 10:03:40 31.0.*.*
    Co innego np. Ziemią Warmińska a co innego lud warmiński, którego już nie ma. Może dla potrzeb współczesnych m.in turystyki powinniśmy uproscić to i na nowo określić gdzie jest Warmua, gdzie Mazury np. dzisiejsze powiaty Olsztyński, Lidzbarski i Braniewski. Na południe i wschód od Warmii to Mazury. Bartoszyce i Ketrzyn to Barcja. I już. Historycznie to się nieco różniło ale trudno to już ustalić bo w każdym wieku to inaczej wyglądało.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
  • Kto co lubi. Jeden Warmię,drugi Mazury,inny morze a jeszcze inny góry. Dla mnie Warmia. 2023-09-17 00:54:03 89.65.*.*
    Warmia jest bardziej górzysta i przez to moim zdaniem ładniejsza. Jak się jedzie samochodem to można doskonale zauważyć te wzniesienia.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 7
  • MŁODA1 2023-09-16 22:36:01 5.173.*.*
    Proszę o podanie liczby jezior w granicach administracyjnych Olsztyna. W artykule podajecie liczbę - 16. Oficjalny serwis UM Olsztyna podaje liczbę - 11. Serwis wymienia także 5 jezior położonych bardzo blisko jego granic: Wadąg, Klebarskim, Linowskim, Bartąg i Wulpińskim. Więc leżą te jeziora w granicach Olsztyna czy poza granicami administracyjnymi Olsztyna?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
  • ewa11 2023-09-16 22:29:49 5.173.*.*
    dajcie już spokój z tym podziałem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
  • tomcio_paluch 2023-09-16 21:44:36 94.254.*.*
    Myślę, że do różnic należy dodać architekturę. Poza różnicami w budowlach sakralnych, powszechnych na Warmii murowanych kapliczek, same zabudowania gospodarcze są różne. Na Warmii króluje cegła i dachówka, przeważnie holenderka. Na Mazurach jest więcej tynku na budynkach. Warmińskie budynki mieszkalne miały ścianki kolankowe, pozwalające wykorzystać poddasza.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1

www.autoczescionline24.pl