Według rankingu banku Millennium „Indeks Millennium 2019: Potencjał Innowacyjności Regionów” Warmia i Mazury zajmują jedno z najniższych miejsc - 14. lokatę na 16. możliwych. Wynika to przede wszystkim ze słabo rozwiniętego przemysłu oraz małej liczby placówek edukacyjnych. To z kolei definiuje niski poziom PKB na jednego mieszkańca. Niskie miejsce przypada nam już kolejny rok z rzędu. Jednak twórcy rankingu wskazują na wysoki potencjał naszego województwa pod względem turystycznym.
„Plusy województwa warmińsko-mazurskiego: Walory przyrodnicze implikujące duży potencjał w sektorze turystycznym.”
Jak zatem wygląda sytuacja turystyczna naszego regionu?
Według badań Urzędu Statystycznego w Olsztynie „Turystyka w województwie warmińsko-mazurskim w 2018 r.” z roku na rok na Warmię i Mazury przyjeżdża coraz więcej turystów (o 3,6 proc. więcej w porównaniu do roku 2017) oraz budowane są nowe obiekty wypoczynkowe.
„Według stanu na koniec lipca 2018 r., w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku, liczba obiektów noclegowych zwiększyła się. Zwiększyła się także liczba turystów korzystających zarówno z obiektów, jak i udzielonych noclegów, jednak zainteresowanie ze strony turystów zagranicznych było mniejsze niż w 2017 r.”
Czy w związku ze zwiększonym zainteresowaniem turystyką na Warmii i Mazurach prowadzone są inwestycje, mające na celu rozwój regionu?
- Miasto nie inwestuje w infrastrukturę przeznaczoną wyłącznie na potrzeby turystów. W tym sensie, np. sztandarowa inwestycja ostatnich lat, jaką jest Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel", jest inwestycją w infrastrukturę okołoturytyczną, bo korzystają z niej zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta. W tym sensie trudno także mówić o procentowym udziale inwestycji turystycznych w budżecie miasta – mówi nam Dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Otoliński.
Zaznacza jednocześnie, że województwo warmińsko-mazurskie ma bardzo duży potencjał rozwojowy w tym sektorze gospodarczym.
- Z pewnością warto inwestować w turystykę w Olsztynie i całym regionie. To właśnie branża turystyczna ma najlepsze rozeznanie, co do opłacalności inwestycji. W ostatnich latach tendencja w mieście jest wzrostowa. Począwszy od 2014 r. Miasto sprzedało działki z przeznaczeniem pod turystykę za łączną kwotę ponad 15 milionów zł. W tym roku w mieście otworzyło się pięć nowych obiektów noclegowych, w ubiegłym roku – sześć. W ciągu ostatnich kilku lat natomiast Olsztyn zanotował około 40-procentowy wzrost liczby turystów (pobytowych oraz autokarowych - wycieczek) – opowiada Krzysztof Otoliński.
Dyrektor, jako czołowe przedsięwzięcia w 2019 roku, wymienia między innymi Muzeum Nowoczesności, ogródki restauracyjne Podzamcze oraz ścieżki rowerowe wzdłuż rzeki Łyny.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz