Szpik kostny jest odpowiedzialny za wytwarzanie komórek krwi: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Szpik zdrowego człowieka wytwarza dziennie setki milionów komórek. Niestety nie ma możliwości wyprodukowania go poza organizmem ludzkim. Dlatego też potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie zechcą pomóc chorym, oddając im swój szpik.
Aby zostać dawcą szpiku kostnego wystarczy dowód osobisty oraz:
- wiek 18 – 40 lat
- dobry stan zdrowia
- wypełnienie kwestionariusza
- rozmowa z lekarzem o stanie zdrowia
- oddanie 10 ml próbki krwi do badania
Jeśli kandydat spełnia powyższe wymagania zostaje wpisany do światowego rejestru dawców szpiku kostnego. Odtąd informacje o nim są dostępne w trakcie poszukiwania dawcy dla dowolnego chorego na świecie.
W momencie, gdy potwierdzi się zgodność między dawcą a chorym, rozpoczyna się ostateczna kwalifikacja medyczna. Odbywa się ona w ośrodku transplantacyjnych najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Po zakończeniu tego procesu następuje pobranie szpiku lub komórek macierzystych z żyły przedramienia (3-4h, nie wymaga znieczulenia) lub z kości biodrowej (1-1,5h, w znieczuleniu ogólnym).
Sam zabieg pobrania szpiku do przeszczepu jest całkowicie bezpieczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji, dlatego jego ubytek zostaje bardzo szybko wyrównany. Dzięki temu, dawca może być wypisany do domu już dzień po oddaniu szpiku.
W Polsce co roku na nowotwór krwi zapada 1 na 15.000 - 25.000 dzieci najczęściej między trzecim a piątym rokiem życia. Ponad dwie trzecie dzieci poddanych terapii z użyciem szpiku kostnego udaje się całkowicie wyleczyć.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz