We wtorek w siedzibie Kurii Warmińskiej w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa na temat X Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli, w której udział wzięli m.in. ks. kan. dr Michał Tunkiewicz z Forum Prorodzinnego, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent miasta Piotr Grzymowicz. Na wstępie uczniowie z Zespołu Szkół Katolickich wykonali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Następnie głos zabrał ks. kan. dr Michał Tunkiewicz, który wyjaśnił, że święto Objawienia Pańskiego, nazywanego potocznie świętem Trzech Króli, należy do najstarszych świąt chrześcijańskich.
- Cieszę się, że po czasie pandemicznym będziemy mogli powrócić i na ulice naszych miast, wiosek naszego województwa, będziemy na żywo mogli cieszyć się z przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Jest to w pewnym sensie jubileuszowy orszak i zapraszamy wszystkich do uczestniczenia w nim. Każdy jest prowadzony przez gwiazdę, która jest wyeksponowana i będziemy wspólnie z rodzinami za nią podążać – powiedział ks. Michał Tunkiewicz.
Wyjaśnił także, że orszaki nawiązują do tradycji staropolskich jasełek, gdzie aktorami są amatorzy. Według niego, stanowią one możliwość nawiązywania więzi społecznych po czasie pandemii koronawirusa.
- Zapraszamy wszystkich: bardziej wierzących, mniej, a także niewierzących, bo Pan Bóg objawia się każdemu z dobrą nowiną – nowiną miłości. Chciałbym podkreślić przede wszystkim, że nasz orszak nie jest ruchem politycznym. Nie jest przeciwwagą dla innych akcji. Podczas orszaków dzielimy się wszystkim tym, co mamy: koronami, śpiewnikami, różnego rodzaju naklejkami. Będą w tym roku baloniki orszakowe, chorągiewki, gwiazdki, cukierki anielskie i diabelskie. Szczególnie na te drugi uczulam dzieci, żeby uważać. Sami zweryfikują, na czym te cukierki będą polegały – wymielił ks. kan. Tunkiewicz.
Przedstawiciel Forum Prorodzinnego wskazał także, że olsztyński orszak wyróżnia się na tle innych miast. W stolicy Warmii i Mazur królowie spotykają się pod ratuszem.
- U nas trzej królowie z trzech parafii gwieździście schodzą się pod ratusz, serce naszego miasta. Orszak azjatycki wychodzi z parafii św. Józefa, orszak europejski z katedry (św. Jakuba – przyp. red.), a orszak afrykański z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam o godz. 12:10 spotykamy się i później wspólnie idziemy do naszej stajenki.
Przewidziano także wspólne zatańczenie poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”, ale będzie to uzależnione od liczby chętnych.
Z kolei marszałek przypomniał, że 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, dlatego zachęcił, żeby całe rodziny wzięły udział w orszaku.
- Chodzi o to, żeby było bezpiecznie i z przekazem dla młodego pokolenia. Młodzież szybko chłonie tradycje i będzie je przekazywała swojemu pokoleniu i następnym – zauważył Gustaw Marek Brzezin.
Prezydent Piotr Grzymowicz podziękował wszystkim organizatorom i osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Przypomniał też, że samorząd olsztyński od lat wspiera inicjatywę, bo święto to jest ważne ze względu na wieloletnie tradycje.
- To święto, które przekracza wymiar religijny, bo przecież każdy z naszej wspólnoty może w nim uczestniczyć. Odkąd pandemia nie przerwała nam tych spotkań, mieszkańcy zawsze bardzo licznie przybywali, świętowali. Mieliśmy też gości z innych miast, a więc ten magnes tego wydarzenia bardzo mocno oddziałuje na mieszkańców, z czego wszyscy się cieszymy. Kulminacyjny punkt to ratusz, ale też wyjątkowe miejsce – plac Jana Pawła II, miejsce, gdzie historycznie jesteśmy i wracamy do wielkiego Polaka, który był honorowym obywatelem naszego miasta – zaznaczył włodarz miasta.
Ks. kan. dr Michał Tunkiewicz na zakończenie wspomniał, że w orszaku, oprócz trzech króli, pojawi się także czwarta osoba w postaci słynnego astronoma.
- Mikołaj Kopernik przy ratuszu wskaże nam gwiazdę, za którą mamy podążać. Jeśli chodzi o zamek olsztyński, to tam podkreślimy rolę Mikołaja Kopernika w kontekście historycznym. Gdy chodzi o stajenkę, Kopernik złoży tam swoje największe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Nawiązujemy do tej postaci z racji na Rok Kopernika – podsumował.
Orszak będzie poprzedzony mszą świętą w konkatedrze św. Jakuba, która odbędzie się o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie metropolita warmiński, abp Józef Górzyński.
Głównymi organizatorami wydarzenia są fundacja Orszak Trzech Króli oraz Forum Prorodzinne. Marszałek województwa oraz prezydent miasta objęli je patronatami honorowymi.
Trasy poszczególnych orszaków w Olsztynie:
Orszak azjatycki – Melchior. Parafia pw. św. Józefa. Msza św. godz. 11, przejście ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Curie-Skłodowskiej, 11 Listopada (11:35-12:10).
Orszak europejski – Baltazar. Parafia pw. św. Jakuba (katedralna). Msza św. godz. 11, przejście ulicami: Staszica, Pieniężnego (11:55-12:10).
Orszak afrykański – Kacper. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msza św. godz. 11, przejście ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza, 1 Maja (11:50-12:10).
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz