Bank Getin Noble powstał w 2010 w wyniku fuzji dwóch podmiotów należących do Getin Holding. Bardzo szybko osiągnął pozycję jednego z największych polskich banków komercyjnych z przewagą polskiego kapitału. W 2016 bank zanotował stratę netto. Był to pierwszy rok finansowy, gdy notował negatywny wynik. Od 2017 stale nie spełniał wymogów kapitałowych. Po obniżonych ratingach kredytowych wiadome było, że spółka upadnie - co rozpoczęło się we wrześniu 2022, gdy Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął procedurę przymusowej restrukturyzacji. W lipcu 2023 sąd oficjalnie ogłosił upadek Getin Noble Bank.
Był on jednym z banków, które (obok Banku Zachodniego WBK) najczęściej udzielały kredytu we frankach szwajcarskich. Do tej pory wielu "frankowiczów" ma więc dług wobec upadłego Getin Noble. Ustanowiony przez sąd syndyk masy upadłościowej, Marcin Kubiczek, informował, że upadłość spółki nie zmienia warunków spłacania hipoteki.
Frankowicze mogą do 19 sierpnia b.r. zgłaszać wierzytelności. W obecnej sytuacji bank jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem.
- W przypadku umów frankowych kredytobiorcy są jednocześnie dłużnikami winnymi zwrócić otrzymane od banku świadczenie, oraz wierzycielami, którzy mają prawo odzyskać spłacone raty - mówi w rozmowie z portalem Onet adwokat Mateusz Brzeziński.
Ważnym elementem zgłoszenia wierzytelności jest oświadczenie o potrąceniu wzajemnych roszczeń. Pozwoli ono uprościć rozliczenia między upadłym bankiem a kredytobiorcą. W oświadczeniu frankowicze muszą także wskazać, jaka jest wysokość spłaconych rat. Syndyk zweryfikuje obliczenia z posiadanymi dokumentami.
Ci, którzy dokonają zgłoszenia po 19 sierpnia, będą musieli wnieść dodatkową opłatę w wysokości około 1 tys. zł.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz