Urlop ojcowski - co to takiego?
Wiele osób myli pojęcia urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego. Na czym zatem dokładnie polega pierwszy z nich? Urlop ojcowski należy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Jego wymiar wynosi dokładnie 2 tygodnie, przy czym nie zachodzi konieczność odebrania od razu całości 14 dni. Przepisy Kodeksu Pracy mówią, że urlop ojcowski może zostać podzielony, jednak wyłącznie na dwie równe części (po 7 dni). Tydzień urlopu ojcowskiego można zatem wziąć zaraz po urodzeniu dziecka, a kolejny 7 dni dopiero rok później. Warto wiedzieć, że prawo do urlopu ojcowskiego mają również osoby przysposabiające dziecko (o ile nie przekroczyło one 7 roku życia). W tym przypadku należy z niego skorzystać w przeciągu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka.
Urlop ojcowski, który nie zostanie wykorzystany w ciągu ustanowionych 24 miesięcy, przepada.
Urlop ojcowski - kto może skorzystać?
Z urlopu ojcowskiego skorzystać mogą jedynie mężczyźni zatrudnieni na umowę o pracę. Nie ma przy tym znaczenie okres trwania umowy. Otrzymają go także osoby zatrudnione na część etatu. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby został on wykorzystany w momencie, kiedy matka przebywa na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Urlop ojcowski przyznawany jest niezależnie od urlopu tacierzyńskiego czy też wypoczynkowego.
Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?
Urlop ojcowski przyznawany jest wyłącznie na wniosek pracownika, co oznacza, że aby go otrzymać, musi on złożyć stosowny dokument u pracodawcy. Należy to zrobić najpóźniej do 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Co istotne, pracodawca nie ma prawa takiego wniosku odrzucić. Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego musi zawierać kilka, obligatoryjnych elementów. Zalicza się do nich: dane personalne pracownika (imię i nazwisko), okres trwania urlopu, datę oraz podpis. Konieczne będzie również dołączenie skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka (ew. kopie). W przypadku adopcji akt urodzenia zastępuje kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka. Pracownik musi jednocześnie złożyć oświadczenie, czy korzystał z części bądź całościowego urlopu ojcowskiego.
O tym jak złożyć wniosek o urlop ojcowski, dowiemy się więcej na stronie https://kapitalni.org/pl/artykuly/urlop-ojcowski-na-2019-rok-kto-wyplaca-zasilek-ojcowski-i-jaki-wniosek-zlozyc,73,428
Czy urlop ojcowski jest płatny?
Jak najbardziej. Urlop ojcowski wiąże się z przyznaniem zasiłku, którego wysokość to 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Należy mieć na uwadze, że jest ona zależna od średniej wysokości wynagrodzenia otrzymanego za ostatni rok pracy. Jeżeli pracownik, który wybiera się na urlop ojcowski jest zatrudniony krócej niż rok, to podstawa zasiłku wyliczana jest na podstawie pełnych miesięcy kalendarzowych.
Zasiłek opłacony może zostać przez pracodawcę lub ZUS. Uzależnione jest to od liczby osób zatrudnionych w firmie. Jeśli nie przekracza ona 20 osób, to ten wydatek ponosi ZUS. W innej sytuacji, opłacenie zasiłku stanowi obowiązek pracodawcy (art. 61 ustawy zasiłkowej).
Urlop ojcowski wprowadzony został stosunkowo niedawno, jednak ojcowie chętnie z niego korzystają. Nic w tym dziwnego, gdyż możliwość spędzenia dodatkowego czasu z rodziną z pewnością jest bardzo cenna.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz