Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2023-01-20 08:18

Mateusz Sikorski

Urząd Miasta: na lekcje religii w Olsztynie uczęszcza coraz mniej dzieci

Urząd Miasta: na lekcje religii w Olsztynie uczęszcza coraz mniej dzieci
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Lekcje religii w szkołach to jeden z najgorętszych sporów dotyczących edukacji w Polsce. Zwolennicy uważają, że powinny zostać w takim kształcie, w jakim są obecnie. Przeciwnicy podnoszą zaś, że lekcje te stanowią "zapchajdziurę" w planie lekcyjnym, na którą - co potwierdzają statystyki - uczęszcza coraz mniej osób. 

reklama

Według danych Urzędu Miasta w Olsztynie, w poprzednim roku na lekcje religii uczęszczało 66,37% uczniów. Jest to ponad dwuprocentowy spadek w porównaniu do 2021 roku. Największą frekwencją cieszą się szkoły podstawowe, gdzie na lekcje religii uczęszcza 83% uczniów. Tuż za nimi znajdują się przedszkola, gdzie na religię chodzi 3/4 dzieci. Na końcu znajdują się szkoły ponadpodstawowe z frekwencją... 37%. 

Jeżeli chodzi o pojedyncze placówki, największą frekwencją cieszą się... przedszkola. W Przedszkolach Miejskich nr 21 i nr 37 wynosi ona ponad 95%. Pierwszą "podstawówką" na liście jest SP34, gdzie na lekcje religii uczęszcza 92% uczniów. Szkołą ponadpodstawową, w której na religię chodzi najwięcej uczniów, jest ZSO nr 3 - tam frekwencja wynosi 61,29 procent. 

Spośród 64 podlegających władzom miasta placówek oświatowych tylko w jednej - Przedszkolu Miejskim nr 40 - nie ma lekcji religii. Na pierwszym miejscu pod względem "słabej" frekwencji na lekcjach religii znajduje się ILO im. Adama Mickiewicza - na lekcje uczęszcza tam 8,89% uczniów. Następne miejsca pod względem rezygnacji z lekcji również "okupują" szkoły ponadpodstawowe. Są to: V LO im. Wspólnej Europy (11,20% uczniów bierze udział w lekcji religii), ZSO nr 6 (12%), Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych (12,30%) Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych (14,35%) oraz ZSO nr 2 (15%). 

Z czego wynika tak niska frekwencja w szkołach ponadpodstawowych? Spowodowane jest to między innymi innym traktowaniem uczniów przez rodziców. Idąc do liceum czy technikum nastolatkowie przestają być "dziećmi" i stają się "młodzieżą". Otrzymują także więcej swobody w różnych sprawach - na przykład w wyborze, czy chcą uczęszczać na lekcje religii. Na decyzję uczniów szkół ponadpodstawowych wpływać może niechęć do sposobu, w jaki prowadzone są lekcje, czy sprzeciw wobec Kościoła. Jak zauważają socjologowie, ważnym czynnikiem jest tutaj także otoczenie. W klasach, w których coraz więcej osób rezygnuje z lekcji religii, osoby uczęszczające na nie będą "inne". Chcąc zachować jedność z grupą niektórzy z uczniów również mogą przestać na nie uczęszczać.

Komentarze (55)

Dodaj swój komentarz

  • Cyrk 2023-01-20 08:37:13 79.184.*.*
    Śmiech mnie bierze jak niewierzący rodzice, nadal pakują dzieci w podstawówce na religię, bo trzeba odbębnić komunię i bierzmowanie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 12

www.autoczescionline24.pl