O powstaniu nowej akademii nauk słyszeliśmy od długiego czasu. W kwietniu prezydent Andrzej Duda przedłożył przed sejmem projekt ustawy o powołaniu Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Wzbudził on wiele kontrowersji wśród środowisk naukowych, które nie zgadzają się z poczynaniami rządu. Według niektórych naukowców jest to próba osłabienia Polskiej Akademii Nauk i podporządkowania szkolnictwa wyższego obozowi władzy.
Ich zdanie podzielają posłowie i regionalni działacze opozycji. W trakcie zorganizowanej w kwietniu konferencji opowiedzieli się przeciw powstaniu Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, która - według Wojciecha Maksymowicza, profesora UWM - zagraża istnieniu Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Całą konferencję opisywaliśmy w artykule Nowa uczelnia przejmie medycynę od UWM-u?
Akademia Kopernikańska według autorów regulacji ma za zadanie zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Instytucja finansować będzie badania, przyznawać stypendia, nagrody i powoływać ambasadorów. Tworzyć ją będzie sześć izb: Astronomii i Nauk Przyrodniczych, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Filozofii i Teologii, Nauk Prawnych, Laureatów Nagrody Kopernikańskiej i Nauk Medycznych. Wraz z akademią powołana do życia zostaje nowa uczelnia - Szkoła Główna Mikołaja Kopernika. Choć jej główna siedziba będzie znajdować się w Warszawie, to tworzące ją kolegia znajdą się w różnych miastach na terenie całego kraju - w tym w Olsztynie. Więcej o Akademii i Kolegium Nauk Medycznych pisaliśmy w artykule W Olsztynie powstanie kolegium podległe Akademii Kopernikańskiej. UWM straci pieniądze?
Ustawa wejdzie w życie w życie 1 września 2022, a przepisy dotyczące Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika 1 marca 2023 r.
Komentarze (27)
Dodaj swój komentarz