W listopadzie 2020 r. rozpoczęliśmy badania wielokulturowego stanowiska archeologicznego na terenie gm. Biskupiec. Ich efektem jest odkrycie pierwszego na terenie naszego kraju skarbu denarów karolińskich, znaleziska wyjątkowego w skali Europy Środkowej i Wschodniej. Zespół liczy aktualnie 118 monet i ich fragmentów, denarów cesarza Ludwika Pobożnego (814-840) i króla Karola Łysego (840-877)
- poinformowali przedstawiciele Muzeum w Ostródzie. Tam właśnie trafi wykopany skarb.
Pracami archeologicznymi kierował Łukasz Szczepański, archeolog z ostródzkiego muzeum. Zabytki wkrótce zostaną poddane analizom.
- Koordynatorem projektu i zespołu badawczego ma być specjalista od wczesnośredniowiecznej numizmatyki, prof. Mateusz Bogucki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – powiedział w rozmowie z PAP Szczepański.
Monety zostaną zaprezentowane publicznie podczas Nocy Muzeów.
Wkład w odkryciu skarbów mają członkowie Stowarzyszenia Detektorystycznego „Gryf”, którzy za pomocą wykrywaczy metalu trafili na pierwsze dwie monety i fragmenty dwóch kolejnych. Następnie, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, zlokalizowali nowo odkryte stanowisko i niezwłocznie powiadomili o tym odpowiednie służby.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz