Projekt ustawy, który przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zakładał, żeby Wigilia, przypadająca w tym roku w niedzielę, objęta była zakazem handlu. Argumentem rządzących był szczególny czas, jakim są święta Bożego Narodzenia i spotkania rodzinne Polaków. Pracująca miała być natomiast druga niedziela miesiąca, czyli 10 grudnia, gdzie handel trwałby do godz. 14. Podczas głosowania komisji wynik kształtował się następująco: 19 głosów za odrzuceniem projektu i 7 głosów przeciw.
Aspektem, który oburzył posłów obecnej opozycji, był zbyt późny czas złożenia projektu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał na rozpatrzenie tej sprawy cały rok. Do 20 listopada nie podjęto jednak żadnych działań. Dopiero w zeszłym tygodniu przedstawiono projekt ustawy. Tymczasem zgodnie z Kodeksem Pracy grafik na grudzień pracownicy powinni poznać do 23 listopada. Na profilu X (dawniej Twitter) do sprawy odniosła się sieć sklepów Ikea.
- Jako branża retail prosiliśmy rząd o regulację tej kwestii od wiosny. Projekt ustawy, mimo iż został przyjęty przez Radę Ministrów 14 listopada, nie został skierowany do parlamentu. Zgodnie z kodeksem pracy pracownicy powinni poznać swe grafiki na grudzień do 23 listopada - czytamy.
Projekt ustawy przygotowali również posłowie Polski 2050 – Trzeciej Drogi. Zaproponowali, aby zakaz handlu nie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Wigilię, czyli 10 i 17 grudnia. Natomiast 24 grudnia sklepy byłyby zamknięte. Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, Arkadiusz Pączka po wczorajszym posiedzeniu poinformował, że projekt został przyjęty przez komisję.
Zaistniała sytuacja jest „gorzką pigułą” dla posłów Prawa i Sprawiedliwości, uważa dziennikarz Gazety Wyborczej, Piotr Mączyński - Pierwsza gorzka piguła dla posłów PiS i odchodzącego rządu. Na Komisji Gospodarki i Rozwoju pada rządowy projekt o zakazie handlu w Wigilię i dopuszczeniu go w niedzielę 10 grudnia. 19 głosów za odrzuceniem. Siedem przeciw. Dla PiS czas zacząć się do tego przyzwyczajać - stwierdził Mączyński we wpisie na platformie X.
Przypominamy, że zakaz handlu nie obowiązuje przez siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W ustawie zawarto katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje, m.in. działalności cukierni czy sklepów z prasą. Za złamanie przepisów grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a w skrajnych przypadkach, nawet ograniczenie wolności.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz