Według policyjnych statystyk na olsztyńskich ulicach w roku 2021 odnotowano dużo mniej zdarzeń drogowych niż w roku poprzednim.
– Odnotowaliśmy 130 wypadków drogowych, czyli mniej o 32 niż rok wcześniej – przyznał Robert Zalewski, zastępca komendanta miejskiego policji w Olsztynie.
Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie przyznał, że pod tym względem prezentowane dane były najkorzystniejsze od 2008 roku.
Dodał, że jest kilka miejsc szczególnie niebezpiecznych. Są to głównie długie arterie z pokaźną liczbą skrzyżowań – al. Sikorskiego, Wojska Polskiego, Warszawska, Piłsudskiego, ul. Dworcowa, Bałtycka czy Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
– Nie wskazywałbym miejsca, które wybitnie przoduje. Raczej liczba zdarzeń nie odbiega znacząco od tego, co działo się w latach poprzednich – przyznał Szwarc.
Dodał, że część kolizji była spowodowana wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu, chociażby podczas budowy linii tramwajowej.
Sytuację niestety pogarsza śmierć trzech osób na olsztyńskich ulicach: na ul. Mariańskiej kierowca potrącił pieszego ze skutkiem śmiertelnym a na ul. Bałtyckiej, w wyniku wypadku samochodowego, zginęło rodzeństwo (Tragiczny wypadek w Olsztynie. Dwie osoby nie żyją oraz Tragiczny wypadek na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Policja zatrzymała 39-letniego kierowcę audi a8).
W 2020 roku w wyniku zdarzeń drogowych w stolicy Warmii i Mazur zginęła jedna osoba.
Jeżeli chodzi o przestępczość ogólną, to w 2021 roku policjanci wszczęli 5163 postępowań, czyli o 218 więcej niż w 2020 roku. Jednakże nastąpił spadek wykrywalności o 2,1 proc., do 64,3 proc.
W przypadku przestępczości kryminalnej, nastąpił spadek przestępstw stwierdzonych względem 2020 roku (3021 do 3310), a także wykrywalności (55,9 proc. do 59,6 proc.).
Komendant Zalewski wyjaśnił, że było to związane z przesunięciem funkcjonariuszy do zadań związanych z koronawirusem, czyli m.in. sprawdzanie czy osoby będące na kwarantannie przebywają w domach.
– Kontrola kwarantanny i izolacji – to było dla nas duże wyzwanie. Tysiące kilometrów przejechanych, tysiące wykonanych telefonów. Na dziś, dzięki zdjęciu tych obostrzeń, nasza działalność będzie w większym stopniu ukierunkowana na przestępczość pospolitą – wyjaśnił Robert Zalewski.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz