Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2014-01-09 09:43

Iwona Starczewska

Warmińsko-mazurskie rezerwaty bogate w rzadkie gatunki grzybów

Są już wyniki badań grzybów, które znaleziono podczas jesiennej inwentaryzacji lasów referencyjnych i rezerwatów przyrody na Warmii i Mazurach. Jak się okazuje znaleziono grzyby najrzadszych w skali kraju gatunków.

reklama

W październiku i listopadzie 2013 roku grupa 4 mykologów pod kierownictwem Mirosława Wantoch-Rekowskiego z Gdańska wykonała na terenie Nadleśnictwa Strzałowo inwentaryzację rzadkich, zagrożonych  i chronionych grzybów.

Inwentaryzacje wykonano na terenie lasów referencyjnych i rezerwatów przyrody. Przedmiotem inwentaryzacji były grzyby wielkoowocnikowe występujące na martwym drewnie. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono co najmniej 361 gatunków, z czego 57 ujętych jest na Czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych, w tym 7 posiadających status wymierających, 18 - zagrożonych wymarciem.

Oprócz tego odnaleziono dodatkowo kilkanaście gatunków  wymagających  specjalistycznych badań i potwierdzenia prawidłowego oznaczenia przez najlepszych krajowych specjalistów. Wśród nich mogą znaleźć się gatunki stwierdzone po raz pierwszy w Polsce!

Wśród znalezionych grzybów znalazły się między innymi takie z listy rzadkich gatunków jak: Ciemnoblaszek błękitnoblaszkowy, Miękusz szafranowy, Błyskoporek dębowy, czy Kustrzebianka klonowa.

Zamieszczone powyżej wyniki zdecydowanie potwierdzają zasadność wyznaczania lasów referencyjnych (nieobjętych gospodarowaniem), które stosunkowo  szybko stają się ostojami różnorodności gatunkowej, w tym bardzo rzadkich i cennych przyrodniczo gatunków. Szczególnie istotną rolę odgrywają lasy referencyjne powstałe z ostoi ksylobiontów. Na terenie Nadleśnictwa Strzałowo lasy tego typu funkcjonują już od roku 2008. Od momentu ich utworzenia stwierdzono w nich między innymi kilkunaście bardzo rzadkich gatunków owadów  (np.  Corticeus suturalis z rodz. czarnuchowatych – trzecie stwierdzenie w Polsce., Corticaria lateritia z rodz. wymiecinkowatych – również trzecie stwierdzenie w Polsce – oba gatunki nie posiadają polskiej nazwy), ptaków (dzięcioł trójpalczasty i białogrzbiety) i  między innymi  wyżej wymienionych bardzo rzadkich  grzybów.

Źródło: Andrzej Ryś – Nadleśnictwo Strzałowo/RDLP Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl