Dziś jest: 03.12.2024
Imieniny: Franciszka, Kasjana
Data dodania: 2024-07-01 08:30

Aleksandra Sawczuk

Ważne zmiany dla sprzedających przez Internet. Co zakłada europejska dyrektywa DAC7?

Ważne zmiany dla sprzedających przez Internet. Co zakłada europejska dyrektywa DAC7?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Od 1 lipca br. w Polsce wchodzą w życie przepisy, wynikające z europejskiej dyrektywy DAC7. Założenia dokumentu dotyczą przekazywania urzędowi skarbowemu informacji na temat internetowych sprzedawców. Celem mechanizmu ma być ograniczenie szarej strefy handlu oraz zapobieganie nadużyciom podatkowym.

reklama

Konieczność raportowania do KAS

Na początku czerwca podczas posiedzenia Senatu przegłosowano (bez poprawek) ustawę, która wprowadzi w Polsce obowiązywanie dyrektywy DAC7 (ustawa o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw).

Kilka dni później prezydent Andrzej Duda złożył podpis na dokumencie.

Jakie przepisy zostaną wprowadzone? Dyrektywa nakłada na serwisy cyfrowe konieczność raportowania urzędowi skarbowemu informacji, dotyczących sprzedaży dokonywanych w sieci.

Platformy e-commerce, np. Allegro, OLX, czy Booking zobowiązane będą do przedstawiania danych o użytkownikach do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Kontrole transakcji od początku 2023 r.

Nowe przepisy mogą okazać się problematyczne, przede wszystkim, dla osób, które uczyniły ze sprzedaży internetowej stałe źródło dochodu, a przy tym nie rejestrowały działalności gospodarczej i nie odprowadzały wymaganych podatków, np. dorabiały do pensji „wystawiając” ubrania na Vinted.

Warto wspomnieć, że w innych państwach członkowskich przepisy weszły w życie na początku 2023 r. W Polsce nie udało się dotrzymać wskazanego terminu, co w efekcie poskutkuje koniecznością przekazania do skarbówki danych od 1 stycznia ubiegłego roku.

Dwa typy użytkowników

Na mocy dyrektywy obowiązywać będą dwa limity, określające typy sprzedaży:

  • przekazywanie do skarbówki informacji odnośnie firm i osób prywatnych, które w ciągu roku wykonają 30 lub więcej sfinalizowanych transakcji;

  • kwota dokonanych sprzedaży przekroczy 2 tys. euro w ciągu roku.

Warto pamiętać, że samo dodanie oferty na platformę nie wymaga raportowania.

Lista danych i konsekwencje niezastosowania się do obowiązku

Przepisy narzucą także dodatkowe wymogi na sprzedających. Chodzi, mianowicie, o konieczność podania danych, których lista jest pokaźna. Wśród nich znajdzie się, m.in. imię i nazwisko, adres zamieszkania bądź NIP, data urodzenia, identyfikator rachunku bankowego, czy numer identyfikacyjny VAT.

Platformy przekażą fiskusowi również informacje o przychodach ze sprzedaży, liczbie sfinalizowanych transakcji, a także o wysokości składek, prowizji i podatków, zatrzymanych/ pobranych na poczet wybranych serwisów.

W przypadku niedostarczenia przez użytkowników wymaganych informacji (w ciągu 60 dni), serwisy w pierwszej kolejności zablokują wypłaty za sprzedane produkty. Jeśli w dalszym ciągu będą unikać obowiązku, zablokowane zostaną ich konta.

Co ciekawe, w przypadku, osób prowadzących biznes, np. z wynajmowanego za granicą mieszkania, KAS też zweryfikuje, czy odprowadzono odpowiednie podatki.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Tomasz 2024-07-04 06:17:51 145.237.*.*
    Te przepisy to nic innego jak kolejne ograniczenia wolności przysłowiowego "szaraka". Działanie na korzyść korporacji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Zi0m 2024-07-02 16:41:10 95.160.*.*
    A kiedy jakieś regulacje dla kapitalistów? Oni mają coraz więcej wolności a zwykli ludzie coraz mniej. I tak przypominam zwolennikom kagańca dla ludzi, że to wy płacicie za te kagańce w podatkach, utrzymujecie ten chory system oraz utrzymywanie "przestępców" handlujących pietruszką.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
  • Alo 2024-07-02 06:19:14 88.156.*.*
    Często odwiedzam bo lubię wasze głupoty!!!100%...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
  • Zakaz krzywizny bana 2024-07-01 10:25:04 31.0.*.*
    (Zakaz krzywizny bananów) komuna też była i się rozsypała 😃
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 55 1
  • dis 2024-07-01 10:04:01 212.160.*.*
    Czyli niewiele się zmienia, bo jak ktoś sprzedaje okazjonalnie to nie dotyczą go takie przepisy. Wątpię żeby zwykły Kowalski nasprzedawał niepotrzebnych rzeczy na 2000 euro.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 32

www.autoczescionline24.pl