W piątek odbyła się konferencja prasowa, której tematem była Wenta Dobroczynna. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie przeniosło się do sieci. Jednak jak co roku darczyńcy mogą wylicytować ciekawe przedmioty, wśród nich jest m.in. biżuteria Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy.
Bożena Ulewicz
- Cieszę się, że nie zawiedli nas tradycyjni darczyńcy. Ks. arcybiskup Górzyński zaszczycił nas swoimi upominkami. Jest to piękna ikona, są to trzy albumy. Pani Agata Kornhauser-Duda przesłała nam biżuterię w pięknym, eleganckim stylu. Pan wojewoda przekazał srebrne spinki z napisem „Niepodległa”. Jest też inny fajny dar, ale nieco problematyczny dla nas, bo licytację musimy zacząć od tysiąca złotych. Jest to przejażdżka samolotem nad Świętą Warmią z trzema osobami, to dar od pana starosty olsztyńskiego, Andrzeja Abako – powiedziała Bożena Ulewicz, pomysłodawczyni Wenty.
Do tej pory udało się uzbierać ponad 3 tys. zł, jednak akcja trwa dopiero kilka dni.
- Odbyły się już 4 licytacje. Do tej pory, w ciągu paru dni osiągnęliśmy kwotę 3405 zł, ale wydarzenie jest rozwojowe. Myślę, że gdy na aukcję wejdą dary VIP-ów, to dzienne kwoty, które osiągamy, a są one w wysokości tysiąca złotych, złożą się na dochód, który chcemy przekazać Arce. Powiem odważnie, że myślimy, żeby to była kwota 10 tys. złotych i będziemy się bardzo starali, aby dobić do tej sumy – dodała Ulewicz.
Następnie głos zabrał prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka”, który przyznał, że każda pomoc finansowa ma ogromne znaczenie.
Od lewej: Tomasz Sztachelski, Bożena Ulewicz i ks. kan. Janusz Wieszczyński
- Jest to drugie wydarzenie, gdy stowarzyszenie Arka jest beneficjentem wenty. Jest to dla nas niezwykle ważne wsparcie na wielu obszarach. Podstawowym jest finansowy i jest to istotna kwota, jaka by nie była. Pieniądze pozwolą nam na zapewnienie ciągłości wsparcia specjalistycznego. O ile świetlica funkcjonuje cały czas, jest to nasze podstawowa działalność, o tyle ze wsparciem specjalistycznym jest trudniej, bo jest to uzależnione od środków, realizowanych projektów – wytłumaczył Tomasz Sztachelski.
I dodał: - Mówiąc o wsparciu specjalistycznym mam na myśli wsparcie psychologa, terapeutów, organizowanie grup terapeutycznych dla dzieci, które wymagają dodatkowej pomocy w sytuacji przeżywanego kryzysu, po to, aby wesprzeć rodzinę, uchronić przed pogłębianiem się trudnych sytuacji, a w obliczu już doznanych krzywd, zarówno dzieci, jak i rodziców, chcemy nieść pomoc, aby jak najszybciej zaopiekować się rodzinami i dzielić się wsparciem. Chcemy, żeby to wsparcie stało się stałą formą pracy w przyszłości.
Na koniec spotkania wypowiedział się ks. kan. Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, przy której działa Dom Dziennego Pobytu Dziecka „Arka”.
- Pierwsze założenie stowarzyszenia było takie, żeby nakarmić dzieci, dać im opiekę. W „Arce” społecznie działali nauczyciele, wychowawcy, także kuchnia była prowadzona spontanicznie, ale w ramach przepisów prawa, które wciąż się rozwijają, a także nowych standardów wychowania, te przepisy zostały nałożone też na Arkę, to wymaga specjalistycznej działalności. Obecny rok, w którym przeżywamy pandemię, w jakiś szczególny sposób dotyka też „Arkę”. Próbujemy utrzymać się, podobnie jak inne firmy, szukając różnych źródeł dochodu, m.in. jest nowa forma – gotowanie posiłków i dowożenie ich na miejsce do wiernych – podsumował ks. Wieszczyński.
Aby wziąć udział w licytacjach, należy dołączyć do grupy Licytacje w ramach XXIII Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej na Facebooku. Przedmioty po wylicytowaniu i przelaniu środków na konto o numerze 77 1440 1228 0000 0000 0189 0611, będą do odbioru w siedzibie „Arki” przy ul. Niepodległości 85. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz