Według informacji, które otrzymaliśmy z ratusza, w ubiegłym roku doszło w mieście do 459 ślubów. 256 par przysięgało sobie miłość przed urzędnikiem. Na ślub konkordatowy zdecydowały się 203 pary.
Rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej, ks. kan. dr Marcin Sawicki zwraca uwagę, że przyczyny takiego stanu rzeczy są złożone.
- Dzieje się to między innymi na skutek postępującego od wielu lat procesu sekularyzacji społeczeństwa. Coraz więcej osób nie identyfikuje się z żadnym konkretnym wyznaniem. W takich warunkach większość par może decydować się na ślub cywilny jako bardziej neutralną formę zawarcia związku małżeńskiego – przekazał nam przedstawiciel kurii.
Jeśli chodzi o duże miasta Olsztyn nie jest osamotniony w odwracaniu znanego przez lata trendu. W roku 2022 tylko mieszkańcy Białegostoku, Lublina, Kielc i Rzeszowa chętniej wybierali kościół niż urząd. W pozostałych dwunastu miastach wojewódzkich częściej pobierano się w urzędzie stanu cywilnego.
Zjawisko dobitnie obrazuje Kraków. W stolicy Małopolski jeszcze w roku 2016 podpisano 1294 akty cywilne, a w kościele małżeństwo zawarło 1884 par. W roku 2022 proporcje były odwrotne. Na niespełna 3000 ślubów, 1804 zostały złożone przed urzędnikiem państwowym.
- Zmienia się podejście do małżeństwa – tłumaczy ks. Marcin Sawicki. - Dzisiejsze społeczeństwo bardziej akceptuje różnorodność form życia i związków, w tym związki partnerskie, co może skłaniać pary do wyboru bardziej neutralnej formy zawarcia związku małżeńskiego.
Wśród innych powodów, dla których śluby konkordatowe zaczynają być wybierane rzadziej, rzecznik kurii wskazał też na słabnący wpływ Kościoła na życie społeczne w Polsce i prostsze procedury ślubów cywilnych. Zaznaczył jednak, że każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.
- Decyzja o wyborze konkretnej formy zawarcia związku małżeńskiego jest bardzo osobista i zależy od preferencji, przekonań, podejścia do wiary i sytuacji życiowej danej pary – podsumował.
Ostatnie badania wskazują nie tylko na słabnące zainteresowanie ślubem wyznaniowym, ale w ogóle formalizacją związku. W roku 1980 zawarto ponad 300 tysięcy małżeństw. W roku 2021 już tylko 168 324 pary zdecydowały się „przypieczętować związek”. Główny Urząd Statystyczny nie opublikował jeszcze ogólnopolskich danych za 2022 rok.
Komentarze (75)
Dodaj swój komentarz