U zbiegu ulic Kołobrzeskiej i Kościuszki znajduje się pawilon handlowy, który kiedyś tętnił życiem. Jednak zwyczaje związane z zakupami się zmieniły. Obecnie wielu mieszkańców miasta woli zrobić zakupy w większych marketach, gdzie w jednym miejscu można kupić większość potrzebnych towarów. Pojedyncze sklepy spożywcze, rybne czy monopolowe nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem kupujących jak kilkadziesiąt lat temu.
Teraz większość lokali znajdujących się w tamtym miejscu świeci pustkami. Zapytaliśmy rzeczniczki olsztyńskiego ratusza, czy miasto ma jakieś plany związane z tym terenem.
- Jesteśmy właścicielami tylko niewielkiej części pawilonów, większość jest w rękach prywatnych – powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.
Pawilon u zbiegu ulicy Kołobrzeskiej z Kościuszki powstał w latach 1982-1986. Wybudowało go kilkunastu kupców, którzy na własny koszt utwardzili teren. Wtedy otrzymali od ratusza pozwolenie na użytkowanie nieruchomości na 10 lat. Po upływie tego czasu, kupcy podpisali z miastem umowy na dzierżawę gruntu. Jednak w latach 90. władze Olsztyna uznały, że nieruchomości są zajmowane bezprawnie i nakazano sklepikarzom opuszczenie lokali. Ci na to nie przystali i rozpoczęła się batalia sądowa. Kupcy wystąpili o ustanowienie ich użytkownikami wieczystymi gruntu na 99 lat. Wielu z nich sąd przyznał rację, niektórzy postanowili wykupić lokale, dlatego teraz miasto nie może na własna rękę uporządkować terenu.
Od kilku lat pojawiały się doniesienia, że na działce, która ma powierzchnię około 3,3 tys. m kw., miał powstać apartamentowiec. Jeden z deweloperów z Olsztyna poczynił nawet pierwsze kroki i wystąpił do urzędu miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy dla tego gruntu. Urzędnicy mu je przyznali. W planach była budowa maksymalnie 7-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego z podziemnym garażem i lokalami przeznaczonymi na usługi na parterze.
Ale żeby inwestycja mogła zostać zrealizowana, inwestor musiałby uzyskać prawa własności do gruntu. Deweloper prowadził także negocjacje z właścicielami pawilonu, aby uzyskać od nich prawa wieczystego użytkowania. Jednak rozmowy prowadzono od 2019 r. i do tej pory nic z nich nie wynikło.
Komentarze (34)
Dodaj swój komentarz