Współpraca w ramach MOF rozpoczęła się na dobre w kwietniu 2015 roku. Od tamtego Olsztyn wraz z ościennymi gminami: Stawigudą, Gietrzwałdem, Jonkowem, Dywitami, Barczewem oraz Purdą zacieśnia współpracę w wymagających tego kwestiach. Teraz rada miasta Olsztyna przyjęła strategię rozwoju dla obszaru.
W przyjętym w środę (29 listopada) dokumencie określono Miejski Obszar Funkcjonalny Olsztyna jako "zintegrowany i konkurencyjny krajowy ośrodek wzrostu gospodarczego opartego o wielopoziomową współpracę, budujący tożsamość lokalną". Pod każdym z haseł kryje się kierunek, w jakim w najbliższych latach podążać ma MOF.
Autorzy dokumentu wyjaśniają, że strategia ta nie będzie zastępować tej lokalnej, ustalanej dla każdej z gmin - zamiast tego ma ona prowadzić do zacieśnienia integracji działań różnych podmiotów, takich jak administracji, organizacji pozarządowych, nauki i przedsiębiorców;
W nadchodzących latach MOF ma się także odznaczać konkurencyjnością z innymi regionami. Obszar ma przyciągać ludzi lepszą jakością życia oraz przedsiębiorców i inwestorów dużą atrakcyjnością i miejscami pracy. Przyszłość MOF to także polepszenie sprawności organizacyjnej administracji samorządowej.
Przed stanowiącym rdzeń obszaru Olsztynem oraz okalającymi go gminami wiele wyzwań. Znaczny wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym, stabilizacja gospodarcza regionu czy poprawienie sytuacji połączeń komunikacyjnych to tylko kilka, z którymi władze należących do MOF gmin będą musiały się w nadchodzącej przyszłości zmierzyć.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz