Olsztyn szczyci się unikalną pamiątką po Mikołaju Koperniku. To znajdująca się na olsztyńskim zamku tablica astronomiczna – jedyne na świecie zachowane po dziś dzień narzędzie własnoręcznie wykonane przez wielkiego astronoma. To swoiste połączenie zegara i kalendarza słonecznego służyło mu do wyznaczania momentu równonocy wiosennej.
- Na pamiątkę tego wydarzenia Olsztyn od lat organizuje imprezę promocyjną pod hasłem „Wiosna zaczyna się w Olsztynie” – mówi Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna. - W programie imprezy są m.in. warsztaty edukacyjne z inteligentnym robotem, warsztaty programowania dla początkujących, warsztaty „Słoneczna robotyka” z wykorzystaniem klocków K’nex, warsztaty plastyczne 3D oraz koncert Cezarego Makiewicza.
Niebiletowany koncert olsztyńskiego artysty Cezarego Makiewicza (autora m.in. hitu “Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”) to muzyczna podróż przez krainę Warmii i Mazur. Próba opowiedzenia widzom, jak to gdzie żyjemy wpływa na twórczość. Na godzinne spotkanie składają się piosenki z wielu płyt artysty w tym z najnowszej “Znajdź na to czas”, jak i albumu “Stoji łoset kele drogi” zaśpiewanego w gwarze warmińskiej. Start koncertu godzina 18.00.
Natomiast przed koncertem, między godziną 17.00 a 18.00, zachęcamy do udziału w inspirujących warsztatach, które przeprowadzą pracownicy Multicentrum. W program zajęć znajdą się następujące moduły:
Moduł I „Kolorowa podróż robotów”
Warsztaty edukacyjne z małym inteligentnym robotem – OZOBOT. Ozobot zabiera dzieci i młodzież w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów. Przy pomocy kolorowych kodów uczestnicy programują zadania, które wykonuje robot.
Moduł II Warsztaty programowania
Początkujących programistów nauczymy programować prosty przenośnik taśmowy o nazwie TP-CPC CONVEYOR AND SENSORS firmy DEGEM z napędem elektrycznym z czujnikami ruchu, metalu i wysokości. W środowisku przemysłowym użycie sensorów dostarczających odpowiednich impulsów, pozwala na komputerowe sterowanie zmechanizowanymi procesami.
Moduł III Słoneczna robotyka
Uczestnicy warsztatów będą mogli zbudować z klocków K’nex z wykorzystaniem instrukcji konstrukcje solarne, a następnie wprowadzić je w ruch za pomocą promieni słonecznych.
Moduł IV „Wiosenne pierzaki”- warsztaty plastyczne połączone z konkursem na najciekawszy projekt
Nauka rysowania ptaków ; uczestnicy będą mogli nauczyć się szkicowania piór, ptaków oraz wykonać dekoracje 3D z wybranym przez siebie motywem.
W tym samym czasie (dokładnie o godz. 17.30) w Olsztyńskim Planetarium odbędzie się pokaz filmu „Co się stało z kalendarzem?”
Na imprezę pod hasłem „Wiosna zaczyna się w Olsztynie” zapraszają samorząd miejski Olsztyna, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Wstęp wolny.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz