Skontaktowali się z nami przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”, których projekt „Park Nagórki-Jaroty - budowa pieszego i rowerowego ciągu pomiędzy terenami rekreacyjnymi stawu retencyjnego a ulicą Turowskiego, społeczne dokonanie nasadzeń i ustawienie ławeczek” zwyciężył w głosowaniu do OBO. Uważają, że sposób ogłoszenia wyników był żenujący, bo informację o konferencji prasowej otrzymali zbyt późno, w związku z tym nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z mediami.
Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na żenujący sposób potraktowania wnioskodawców tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, którzy najwcześniej dziś rano (poniedziałek) a najczęściej dopiero po fakcie, dowiadywali się na podstawie e-maila przesłanego o godzinie 21 w nocy dzień wcześniej (niedziela), że są w związku ze "znalezieniem się w czołówce wyników głosowania" zaproszeni do udziału w konferencji prasowej podsumowującej ich wielomiesięczne starania. Jej termin ustalony został na godzinę 11, pomimo wskazania 2 tygodnie wcześniej godziny 14 w wydarzeniu oficjalnego profilu budżetu partycypacyjnego na Facebooku.
Stawimy więc pytanie o cel takiego postępowania? Bo wychodzi na to, że w imieniu wnioskodawców projektów i tysięcy zaangażowanych mieszkańców, którzy od miesięcy zabiegali społecznie o ważne dla nich inicjatywy, gratulacje w ich imieniu złożyli sobie i odebrali miejscy urzędnicy
- piszą przedstawicie „Wizji Lokalnej”.
Zwróciliśmy się w tej sprawie do urzędników miejskich. Dowiedzieliśmy się, że w tym roku wszyscy wnioskodawcy otrzymali maila w sprawie ogłoszenia wyników w niedzielę wieczorem (konferencja była w poniedziałek o godz. 11). W konferencji mogli uczestniczyć wszyscy wnioskodawcy.
- Bardzo nam przykro, że nie wszyscy wnioskodawcy mogli uczestniczyć w konferencji prasowej, towarzyszącej ogłoszeniu wyników OBO 2022. Jest to przede wszystkim spotkanie dla Państwa – dla mediów, ale wykorzystujemy tę okazję do szerzenia informacji o budżecie partycypacyjnym i zaangażowaniu mieszkańców – dlatego zależy nam na jak największym udziale. W tym roku, po raz pierwszy, zaprosiliśmy na konferencję wszystkich wnioskodawców zwycięskich projektów, korzystając z gościnności Olsztyńskiego Teatru Lalek. Zaproszenie do wnioskodawców wysłaliśmy wieczorem w niedzielę, chcąc zachować ostateczne wyniki na poniedziałkową konferencję. Z wnioskodawcami komunikujemy się przede wszystkim mejlowo, stąd informacja o konferencji także została przekazana e-mailem – przyznał w rozmowie z nami Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego.
I dodał: - Nie ustalaliśmy z wnioskodawcami terminu konferencji prasowej, ale potwierdzam, że termin ogłoszenia wyników znany jest od kwietnia 2021 r., czyli od czasu podpisania zarządzenia prezydenta zawierającego harmonogram realizacji OBO 2021. Serdecznie dziękuję wszystkim wnioskodawcom, którzy dotarli na konferencję prasową mimo, że była w godzinach pracy urzędu. Staramy się pracować z mieszkańcami głównie popołudniami, wtedy, gdy mają czas na zaangażowanie się w działalność pozazawodową, jednak ze względu na to, że to konferencja prasowa, staramy się ustalać godziny najatrakcyjniejsze dla Państwa – przedstawicieli mediów. Pozostaje wyjaśnienie godziny 14.00 – to godzina umieszczona w wydarzeniu na FB – w czasie planowania wydarzenia wpisaliśmy godzinę, po której można szukać na stronie www.glosujobo.olsztyn.eu wyników głosowania, wydarzenie dotyczyło ogłoszenia wyników, a nie konferencji prasowej. To zwykłe nieporozumienie.
Patryk Pulikowski wyjaśnił, że urzędnicy są w kontakcie z wnioskodawcami, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z mediami. Dodał, że teraz OBO wchodzi w etap realizacji.
- Jesteśmy teraz na ukończeniu prac wprowadzających zwycięskie zadania do budżetu i zaraz po przydzieleniu projektów poszczególnym wydziałom czy jednostkom, spotkamy się z wnioskodawcami, żeby ich o tym powiadomić (o ile nie pojawią się szczególne obostrzenia wynikające ze wzrostu zakażeń Covid - wówczas będziemy kontaktować się mejlowo). OBO 2021 wchodzi w fazę realizacji, proces najbardziej skomplikowany i stanowiący największe wyzwanie dla wszystkich uczestników tego skomplikowanego procesu – podsumował Pulikowski.
Czytaj również:
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz