Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-10-19 15:02

Redakcja

"Wszyscy jesteśmy Europejczykami". Za nami debata o akcesji Polski do Unii Europejskiej

W debacie wzięli udział: (od lewej) - Jerzy Buzek, Jerzy A. Przyborowski, Dorota Wellman, Radosław Kotarski
Fot. Adam Pawlicki

Kortowo zamieniło się w miejsce świętowania dwudziestego jubileuszu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

reklama

Same wydarzenie było reklamowane na przystankach komunikacji miejskiej, jak i na portalach społecznościowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Rozpoczęcie programu uroczystości odbyło się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Auli Kongresowej. Zespół muzyczny uniwersytetu odśpiewał “Odę do radości” - hymn Unii Europejskiej. Prowadzący przywitał zaproszonych gości, między innymi szefa gabinetu politycznego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - dr Damiana Syjczaka, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego - Marcina Kuchcińskiego. Następnie swoje przemówienie wygłosił rektor - dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM i tym samym rozpoczął on debatę na temat akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Zespół muzyczny UWM odśpiewuje hymn UE

W debacie wzięli udział: były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego - Jerzy Buzek, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – dr hab. Jerzy A. Przyborowski prof. UWM, dziennikarz i przedsiębiorca, twórca kanału “Polimaty” w serwisie YouTube - Radosław Kotarski oraz dziennikarka, prezenterka, producentka programów radiowych i telewizyjnych - Dorota Wellman. Podczas rozmowy mogliśmy usłyszeć dużo na temat historii: jak doszło do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a także jak było przed tym wydarzeniem.

Debatowano także o przyszłości Unii i teraźniejszej sytuacji Polski oraz Europy Zachodniej, czy też Stanów Zjednoczonych. Dorota Wellman zaznaczała, że Unia Europejska to nie tylko finanse, czy tabliczki, które mówią nam o dofinansowaniach z Unii, ale także wartości, które idą za nowymi ustawami, czy ich nowelizacjami. Mogliśmy też usłyszeć o tym, że w Europie jesteśmy równi i nieważne z jakiego jesteśmy kraju - "jesteśmy Europejczykami", co oznacza, że jesteśmy także Grekami, Finami, Portugalczykami, ale oczywiście mamy inne podejścia do różnych spraw - powiedział Jerzy Buzek. Rektor UWM skupił się na tym, co daje nam Unia w zakresie nauki i szkolnictwa oraz podkreślał, że edukacja, która jest teraz jest o wiele lepsza od edukacji narodowej, która była jeszcze przed 2004 rokiem. Natomiast Radosław Kotarski zapytany o odbiór młodzieży dotyczący przynależności Polski do Unii Europejskiej odpowiedział, że traktują to jak normę i zaczynają rozmawiać na ten temat, jak pojawia się coś co w opinii publicznej określa się jako negatywny wpływ Unii. Chciał zaznaczyć fakt, że bardzo mało mówimy o pozytywach płynących z członkowska naszego państwa w tej europejskiej instytucji.

Były premier, Jerzy Buzek opowiadający o procesie przystąpienia Polski do UE

Prowadzący poprosił byłego premiera o słowa podsumowujące debatę o akcesji Polski do Unii Europejskiej. Buzek podkreślił rolę Polski w strukturach Unii oraz uczulał, żeby nie zapominać o osobach dla których Unia powstała i dla których są tworzone dofinansowania, czy strefy rozwoju, dał tutaj przykład rolników, którzy walczyli z “Zielonym Ładem”. Organizatorzy wręczyli kwiaty dla debatujących w ramach podziękowania za udział w debacie.

Adam Pawlicki

Galeria
Tagi: UWM Kortowo UE

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Anonymus1976 2024-10-20 16:29:08 5.173.*.*
    Niech po pierwsze niemcy faszyści i mistrzowie świata w zabijaniu zapłacą Polsce za zabicie 6 milionów Polaków ograbienie kraju i zniszczenie to 6 bilionów €uro minimum i wtedy możemy mówić o Europie kto w historii zamordował 6 milionów ludzi okradł kraj i jeszcze go zburzył i nie zapłacił za to nic i ci faszyści niemcy potomkowie morderców mówią ze są europejczykami
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Badacz 2024-10-20 03:08:11 95.160.*.*
    "Debata (franc. débat od débattre, roztrząsać, z łac. bat(t)uere, uderzać, rozbijać na kawałki[1]) – rodzaj wymiany poglądów na określony, konkretny temat, mający sformalizowany charakter i ustrukturyzowaną formę, zakładający ponadto prezentację przeciwstawnych stanowisk i argumentów, służącą pokonaniu adwersarza i przekonaniu słuchaczy do swoich racji." Źródło: wikipedia.org Z tego co mi wiadomo, wszyscy debatujący nie mają przeciwstawnych stanowisk i argumentów. Zatem nie powinno się taki happeningu nazywać "debatą".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl