Mazurskie jeziora to nie przelewki
Statystyki związane z utonięciami co sezon są niestety do siebie dość podobne. Przyglądając się im, można wysnuć wniosek, że w Polsce każdego roku tonie co najmniej 500 osób. Wiele z tych przykrych zdarzeń to nie wypadki spowodowane przez pecha, tylko incydenty, na które wpłynął przede wszystkim brak odpowiedzialności. Podejście w stylu „co to nie ja” połączone z brakiem wiedzy i alkoholem to najczęstsza przyczyna utonięć nie tylko na Mazurach, ale i w całej Polsce.
Jak zachowywać się nad wodą
Jeżeli zamierzasz pływać tam, gdzie nie masz gruntu, to korzystaj tylko ze strzeżonych kąpielisk. Pamiętaj też, że jakiekolwiek skoki do wody wykonywać można jedynie w miejscach, które są do tego przystosowane. Nigdy nie wiesz, co kryje się na dnie i możesz nie zauważyć dryfujących elementów. Zanim postanowisz wejść do wody, nigdy nie rób tego, mając we krwi alkohol. Wypicie nawet jednego piwa w pełnym słońcu może znacząco wzmocnić jego oddziaływanie na Twój organizm.
To samo tyczy się jedzenia – z pełnym żołądkiem nie należy wypływać wpław na głęboką wodę. Jeżeli spożyłeś obfity posiłek, odczekaj co najmniej 2 godziny, zanim zdecydujesz się zanurzyć. Zresztą pływanie po jedzenie samo w sobie nie jest najprzyjemniejsze.
Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim
To, że najmłodsi uwielbiają pływać, pluskać się i bawić nad jeziorem, nie ulega wątpliwości. Gdy wybierasz się z dzieckiem nad jezioro, nie spuszczaj z niego oka ani na moment. Oswajaj dziecko z wodą od najmłodszych lat, uświadamiając je przy okazji, jak wymagające jest środowisko wodne. Pamiętaj też o drobnych, aczkolwiek niesamowicie przydatnych gadżetach takich jak pływaczki i koła dmuchane oraz akcesoriach w stylu apteczki, balsamów do opalania czy środków na owady.
Nawet jeśli w morzu czy jeziorze czujesz się niczym ryba, nie wypływaj zbyt daleko samotnie. W razie dalszego wypłynięcia uprzednio zawsze powiadamiaj przynajmniej jedną osobę, dokąd oraz w jakim celu się udajesz. Każdorazowo sprawdzaj też warunki pogodowe, gdyż na Mazurach w okresie letnim potrafią się gwałtownie zmieniać.
Zachowaj ostrożność również na wodzie
Dokładna weryfikacja pogody ma szczególne znaczenie w przypadku osób żeglujących, pływających kajakiem czy choćby rybaków łowiących z łódki. Sporej części wypadków udałoby się uniknąć, gdyby ofiary miały na sobie kamizelkę asekuracyjną, a ich łodzie były wyposażone zgodnie z obowiązującym prawem.
Niejednokrotnie zdarzało się już, że do śmiertelnych zdarzeń dochodziło wśród osób wypożyczających ogólnodostępny sprzęt, taki jak np. rower wodny czy kajak. Nie wolno przekraczać dozwolonej liczby osób podanej w regulaminie czy wyskakiwać poza burtę i należy pływać wyłącznie w ochronnych kapokach. Co równie ważne, korzystaj jedynie z takich jednostek pływających, które potrafisz obsługiwać. Nigdy nie kieruj maszynami, do których nie posiadasz wymaganych uprawnień albo których obsługa sprawi Ci problemy. To tylko proszenie się o kłopoty.
Co robić, gdy ktoś tonie?
„Przezorny zawsze ubezpieczony” – mawiają wszyscy, którzy mieli już do czynienia z autentycznym zagrożeniem życia. Jeżeli nie jesteś dobrym pływakiem i nie znasz zasad postępowania z osobą tonącą, tylko jej zaszkodzisz, zbliżając się i usiłując pomóc w wodzie. W miarę możliwości rzuć koło ratunkowe lub inny niezatapialny przedmiot i czym prędzej wezwij służby ratunkowe.
À propos ubezpieczenia, zdecydowanie warto polecić wykupienie polisy turystycznej przed wyjazdem na Mazury. Może ona obejmować m.in. mechanizmy gwarantujące wypłacenie odszkodowania za ewentualne obrażenia fizyczne podczas wypadków na lub w wodzie, a także w innych miejscach i podczas pozostałych aktywności, jak np. jazda na rowerze czy zwykły spacer. Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy? Sprawdź jego warunki oraz sumę ubezpieczeniową i zestaw je ze swoimi wymaganiami, a odpowiedź na to pytanie będzie jasna.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz