Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Wniosek nie musi być dostarczony osobiście, możemy więc poprosić kogoś z rodziny czy sąsiedztwa. Pamietajmy o dołączeniu do wniosku pisemnej zgody osoby, która ma być pełnomocnikiem oraz - w przypadku osób niepełnosprawnych - kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Kiedy wniosek trafi już do urzędu - jego pracownik odwiedzi nas w domu i sporządzi akt pełnomocnictwa.
Warto wiedzieć, że nie możemy ustanowić pełnomocnikiem osoby wchodzącej w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także kandydata na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest ktoś z naszej rodziny.
A | A | A
Data dodania: 2010-11-12 12:42
Iwona Starczewska
Wybiorą pełnomocnika, który za nich zagłosuje
Jeszcze tylko dziś można składać wnioski o ustanowienie pełnomocnika, który zagłosuje za nas w zbliżających się wyborach samorządowych. Z przywileju mogą skorzystać osoby starsze i niepełnosprawni.
reklama
Źródło: pkw.gov.pl /własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz