Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2014-10-28 10:24

Iwona Starczewska

Wybory 2014: Kandydaci odpowiadają...

Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna przesłało dzisiaj wszystkim komitetom wyborczym w Olsztynie listy z pytaniami dotyczącymi rozwoju naszego miasta. Na liście znajdują się pytania, które mogli usłyszeć kandydaci podczas debaty prezydenckiej zorganizowanej przez Forum Rozwoju Olsztyna oraz wiele nowych.    

reklama

Pytania otrzymały wszystkie komitety wyborcze. To oznacza, że odpowiadają nie tylko Andrzej Ryński, Andrzej Maciejewski, Marcin Adamczyk, Iwona Aren, Anna Wasilewska, Piotr Grzymowicz, Czesław Jerzy Małkowski, ale również kandydaci do rady miasta, czy sejmiku.

- Mamy nadzieję, że wszystkie komitety wyborcze prześlą nam wkrótce odpowiedzi, które opublikujemy na naszej stronie internetowej. Pytania są konkretne i szczegółowe, ponieważ chcemy, aby mieszkańcy Olsztyna otrzymali jednoznaczne odpowiedzi, co do pomysłów, jakie mają poszczególne komitety wyborcze. Co więcej, dzięki naszej liście, mieszkańcy będą mogli dokonać łatwego porównania komitetów, gdyż wszystkie ugrupowania dostały ten sam zestaw pytań - informuje Krzysztof Suchowiecki z FRO.

 

Zobacz listę pytań:

DIALOG Z MIESZKAŃCAMI

. Czy stosowane dotychczas metody konsultacji dają realną możliwość wpływu na decyzje podejmowane przez Urząd Miasta? Czy sposób konsultowania decyzji powinien ulec zmianom? Jeśli tak, to jakim?

. Jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby w konsultacjach społecznych brało udział więcej mieszkańców?

. Czy podczas opracowywania Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego powinny odbywać się dodatkowe konsultacje społeczne?

PRZESTRZEŃ I TRANSPORT

. Jakie decyzje należy podjąć, aby Olsztyn nie ulegał dalszej suburbanizacji?

. Czy Olsztyn powinien poszerzać swoje granice?

. Jakie powinny być główne założenia strategii transportowej Olsztyna?

. W jakich kierunkach powinna być rozwijana sieć tramwajowa?

. Co zrobić, aby Śródmieście (nie tylko Stare Miasto) znowu tętniło życiem?

. Czy Państwa Komitet jest za wdrożeniem Zintegrowanego Planu Rozwoju Śródmieścia?

. Czy należy dążyć do ograniczenia ruchu samochodowego w Śródmieściu oraz całkowitego wyprowadzenia aut ze Starego Miasta?

. Jak powinna wyglądać w przyszłości ulica Partyzantów? Należy ją poszerzyć i zrobić z niej ulicę tranzytową, czy potraktować jako ulicę śródmiejską o uspokojonym ruchu?

. Czy Państwa Komitet ma pomysł na zrewitalizowanie zaniedbanych terenów położonych przy ulicach Wyzwolenia, Marii Skłodowskiej – Curie, Małłków, Ratuszowej, Dąbrowszczaków, Warmińskiej, Mazurskiej itp.? Jeśli tak, to prosimy o jego przedstawienie.

. Jak Państwa zdaniem powinny zostać zagospodarowane Koszary Dragonów? Czy powinny one zostać przejęte przez jednego inwestora, czy może należy pozwolić, aby zostały zagospodarowane przez lokalnych przedsiębiorców, artystów i samych mieszkańców?

. Czy Państwa Komitet będzie dążył do uchwalenia Systemu Informacji Miejskiej?

(Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę w 2012 roku, jednak została ona unieważniona przez Wojewodę. Niestety radni nie podjęli kolejnych prób uchwalenia SIMu.)

EKONOMIA

. Olsztyn zajmuje wysokie miejsca w rankingach dotyczących wykorzystania środków unijnych. Nie przekłada się to jednak na silną pozycję gospodarczą miasta. Jak to zmienić?

. W Olsztynie przez wiele lat nie pojawił się poza Michelin żaden duży inwestor. Czy mają Państwo plan na zmianę tej sytuacji i zachęcenie dużych pracodawców do otwierania swoich firm w stolicy Warmii i Mazur? Czy może warto skoncentrować się na wspomaganiu lokalnej przedsiębiorczości? Jeśli tak, to w jaki sposób?

. Czy rozwój ekonomiczny Olsztyna powinien opierać się o kilka specjalizacji gospodarczych? Jeśli tak, jakie powinny być to specjalizacje?

. W jaki sposób należy dążyć do zlikwidowania deficytu budżetowego miasta?

. Czy budowa nowej elektrociepłowni oraz spalarni śmieci to konieczne i racjonalne ekonomicznie inwestycje?

. Czy funkcjonowanie sklepów wielkopowierzchniowych wpływa pozytywne czy negatywnie na kondycję ekonomiczną Olsztyna? Czy Olsztyn potrzebuje kolejnych centrów handlowych?

. Na czym powinna opierać się marka Olsztyna?

. W jaki sposób należy zapewnić powstawanie nowych, wartościowych miejsc pracy?

 

KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO

. Jakie powinny być główne założenia „Strategii Rozwoju Kultury Olsztyna do roku 2025” i jakie powinny być konkretne efekty jej wdrożenia?

. Czy olsztyńska kultura powinna otrzymać większe finansowanie niż dotychczas? Jeśli tak, to w jakich obszarach?

. Czy Miejski Ośrodek Kultury potrzebuje nowego dyrektora?

. Co powinno składać się na tożsamość lokalną mieszkańców Olsztyna?

. Czy w Olsztynie powinny powstać nowy stadion piłkarski oraz hala sportowa? Jeśli tak, to w jaki sposób powinna być finansowana budowa i utrzymanie takich obiektów (co w przypadku, jeśli nie będzie możliwe skorzystanie z funduszy europejskich?)

 

Tagi: wybory

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl