W tym roku będą obowiązywały szczególne zasady bezpieczeństwa. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w lokalach wyborczych może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Dodatkowo członkowie komisji muszą nosić jednorazowe rękawiczki, przyłbice lub maseczki, a pomiędzy nimi musi być co najmniej 1,5-metrowa odległość. W trakcie wyborów kilkukrotnie będą dezynfekowane m.in. klamki, urny, stoły, urządzenia higieniczno-sanitarne, włączniki światła i inne powierzchnie, z którymi mogą mieć kontakt wyborcy.
Głosowanie w lokalach wyborczych
Głos będzie można oddać w godzinach 7-21. Na każdej karcie wyborczej zostanie umieszczona informacja o tym, jak głosować i kiedy głos jest ważny. Przy nazwisku wybranego kandydata należy postawić „x”. Należy wybrać tylko jednego kandydata.
Za nieważny uznaje się głos:
1) oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata;
2) oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów
Głosowanie korespondencyjne
Pakiet do głosowania dostarczy Poczta Polska. Po wypełnieniu karty należy umieścić ją w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zakleić. Otwarte koperty będą nieważne. Tę kopertę trzeba umieścić w kopercie zwrotnej, na której muszą się znaleźć adres i numer odpowiedniej komisji wyborczej. Na formularzu oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczone muszą zostać takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL i własnoręczny podpis. Jeśli nie będzie tych danych, głos będzie nieważny.
Wyborca na dostarczenie koperty ma czas do 26 czerwca. Można to zrobić na dwa sposoby:
1) wrzucić do znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej,
2) osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do właściwego urzędu gminy (w godzinach pracy urzędu).
W przypadku głosowania za granicą, należy pakiet wyborczy przekazać konsulowi, najpóźniej do 26 czerwca. Konsul przekazuje go do odpowiedniej komisji wyborczej.
Jeśli chcemy głosować za granicą w lokalu wyborczym, trzeba to zgłosić konsulowi ustnie, pisemnie telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Jednak to dotyczy tylko wpisu do rejestru wyborców. Jeżeli chcemy uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, to trzeba złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu gminy (tam, gdzie widniejemy w spisie wyborców) najpóźniej do 26 czerwca. Można to zrobić pisemnie, przesłać faksem lub elektronicznie. Dokument należy odebrać osobiście lub przez upoważnioną osobę.
Lokale wyborcze w Olsztynie (plik *.docm)
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz