Wywiad przeprowadził Adam Przybylski. Mężczyzna urodził się jako wcześniak z porażeniem mózgowym. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych i stara się poprawić los osób dotkniętych niepełnosprawnościami w Olsztynie. Mimo ciężkiej choroby, udało mu się ukończyć studia na kierunkach politologii, germanistyki i administracji elektronicznej.
* * *
Jesteś artystką multidyscyplinarną. Czym obecnie się zajmujesz?
- Kontynuuję zbieranie prac do „Kolekcji Wolności” podczas warsztatów towarzyszących moim wystawom, jak i pokazom Sterowca Wolności. Aktualnie przygotowuję międzynarodowy projekt dotyczący istotnych dla mnie kwestii społecznych. Zgłębiam również technikę rysowania srebrem i złotem w średniowiecznej technice silverpoint drawing. Mam wiele ozdobnych łyżek, otrzymanych w prezencie, które służą mi teraz za narzędzie rysunkowe.
To już kolejny artystyczny kierunek. Jak rozwijała się Twoja kariera?
- Skończyłam specjalizacje rysunek, a dwa lata później projektowanie graficzne i grafikę edytorską. Wiele lat spędziłam na szlifowaniu swoich umiejętności zarówno tych rysunkowych, jak i nowych mediów w duchu Polskiej Szkoły Plakatu. Duży wpływ miała na mnie też praca w studiach i agencjach promocyjno-reklamowych. Tam nauczyłam się szybkiego i sprawnego wykorzystywania programów graficznych.
Kto ma największy wpływ na Twój rozwój osobisty?
- Myślę, że moje artystyczne preferencje ukształtowali moi nauczyciele. W czasach licealnych chodziłam na zajęcia Alicji Husajdy do Młodzieżowego Domu Kultury w Olsztynie. Dzięki niej dostałam się na studia w Toruniu. A już tam, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, prof. Bogdan Chmielewski i prof. Elżbieta Jabłońska nauczyli mnie myślenia poprzez rysunek. Szerokiego kontekstu rysunkowego, wrażliwości. Śp. prof. Sławomir Janiak wpoił mi zasady konstrukcji komunikatu wizualnego. Nauczył mnie krytycznego podejścia, autokorekty, samodzielności, co aktualnie przekazuję swoim studentom w Katedrze Rysunku.
Co jest najczęściej tematem Twoich prac?
- Przede wszystkim ukazuję w pracach obraz przeżytych przez siebie doświadczeń, sytuacji, stanów emocjonalnych świata wewnętrznego(INNER), które analizuję pod kątem psychologii społecznej. Staram się je uniwersalizować tworzyć przestrzeń do dyskusji z odbiorcą i światem zewnętrznym (OUT).
Co jest dla Ciebie inspiracją przy tworzeniu dzieł?
- Inspiracją jest dla mnie społeczna natura człowieka.
Jakie są Twoje plany na przyszłość?
- Będzie to kontynuacja projektu „Sterowiec Wolność do 2028 roku analogicznie do setnego jubileuszu zakończenia kreatywności pierwszego, polskiego sterowca „Lech”. Istotą jest dla mnie otwartość na drugiego człowieka, szacunek dla różnorodności, kwestie tożsamości, wspieranie wykluczonych. Moim planem jest podejmowanie tej tematyki w swoich kolejnych pracach i pozostawienie po sobie mądrych, poruszających realizacji, mających potencjał zmiany wewnętrznej, zarówno indywidualnej i zbiorowej.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz