Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2011-05-12 12:17

Iwona Starczewska

Z BLOGA: Rowerowa Innowacyjność

Jak to dobrze, że na UWM realizuje się dużo grantów unijnych, przynajmniej jest gdzie postawić rower... bo są tablice informacyjne.

reklama
Innowacyjność zaczyna się w głowie. Innowacyjność wymaga pomysłu i odwagi realizacji. Z racji zgromadzonej wiedzy, licznych specjalistów jak i pełnych pomysłów i zapału studentów, uniwersytet jest liderem w innowacyjności (przynajmniej powinien nim być). Ale innowacyjność to także drobne rozwiązania, będące przykładem dla samorządów, jak rozwiązywać duże i małe problemy.

Jednym z coraz bardziej dokuczliwych problemów jest komunikacja i coraz bardziej zatłoczone ulice. Ciasno na drogach, czekanie w korkach i permanentny brak miejsca do zaparkowania, co w konsekwencji utrudnia poruszanie się nawet i pieszym (w mieście odległości do 6 km szybciej pokonuje się rowerem niż samochodem). W Kortowie jest podobnie. Z braku wystarczającej liczby parkingów dewastowane są nawet trawniki i tereny zielone. Nie pomogły nawet szlabany i koncesjonowane przepustki. Nierozwiązywalna kwadratura koła?

Miło patrzeć na nowe inwestycje w naszym miasteczku akademickim. Kortowo się rozrasta… i ciągle coraz dalej do różnych budynków. Dla mnie wyjście do biblioteki jest już daleką wyprawą. Podobnie z udziałem w życiu akademickim we współpracy z innymi wydziałami. Autobusem miejskim niewygodnie (w sumie tylko dwa 3 przystanki, od których też daleko), pieszo daleko, a samochodem bardzo kłopotliwie. Pozostaje rower. Ale skąd go wziąć?

W miasteczku uniwersyteckim są nieliczne stojaki na rowery – stanowczo ich za mało. Dlatego zastępczo wykorzystywane są znaki, poręcze, barierki. Rowerów jest mało, bo studenci musieliby przywozić je autobusami i pociągami z domu. A jest to kłopotliwe. Czy żeby napić się kawy trzeba od razu kupować kawiarnię?

A gdyby tak UWM, idąc śladem innych miast europejskich i pokazując jednocześnie Olsztynowi i innym zatłoczonym miastom w regionie, zakupił dużą liczbę niestandardowych, odpowiednio oznakowanych rowerów i udostępnił je studentom i pracownikom? Wystarczyłoby włożyć elektroniczną legitymację studencką (lub specjalną kartę magnetyczną) tak jak do bankomatu i… wypożyczyć na chwilę rower ze stojaka. A potem zostawić w innym, wyznaczonym miejscu, odnotowując zwrot legitymacją studencką. I poruszać się byłoby jak i parkingi nie byłyby tak zatłoczone. A jeszcze lepiej, gdyby takie specjalne stojaki pojawiły się i w innych miejscach Olsztyna, np. przy dworcu, teatrze, obiektach sportowych itd.

Żeby zadziałał system potrzeba pomysłu, rozwiązań logistycznych i technologicznych oraz pieniędzy (np. z grantów unijnych). Byłaby dorywcza praca dla studentów i gotowe rozwiązania do zastosowania w naszym regionie. W tym także niebanalne wzornictwo i rozwiązania informatyczne. Nie zapominając o doświadczeniu samych studentów, stanowiących element kształconych na UWM kompetencji.

Najpierw jednak taka myśl musi urodzić się w głowie osób kompetentnych i decyzyjnych. A potem odwaga realizacji wizji, z ematią na potrzeby studentów i pracowników - ich potrzeb wyższej jakości życia.

Tekst pochodzi z bloga ''Profesorskie Gadanie''

Źródło: czachorowski.blox.pl

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • http://www.paulicjada.pl/ 2011-05-23 08:28:23 83.19.*.*
    Hahaha, świetny wstęp :D
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • rara 2011-05-21 09:43:49 81.190.*.*
    Bardzo dobry pomysł,ale pod warunkiem że w kodeksie karnym wprowadzi się ucinanie rąk za kradzieże.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl