Jednym z miejsc w Olsztynie, wartych uwagi, jest Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym mieszkał sam Mikołaj Kopernik. Wybudowany został w połowie XIV wieku w stylu gotyckim. W 1945 roku stał się siedzibą obecnego Muzeum Warmii i Mazur. Zamek wykorzystywany jest także do projektów kulturalnych w ramach corocznych, letnich wydarzeń.
Olsztyńskie planetarium od zawsze wzbudzało zainteresowanie wśród szkół, dlatego też organizowane były i cały czas są wycieczki klasowe na pokazy nieba. Warto zauważyć, że to jedno z pięciu powstałych w Polsce i drugie co do wielkości, zaraz po Planetarium Śląskim w Chorzowie. Obiekt otwarto dokładnie 19 lutego 1973 roku z tego względu, że Mikołaj Kopernik obchodził wtedy 500-tną rocznicę urodzin. Planetarium cały czas funkcjonuje i może się pochwalić kilkoma tysiącami książek i czasopism o tematyce astronomicznej.
Olsztyn może pochwalić się dwoma popularnymi drużynami sportowymi. Jedną z nich jest klub piłkarski Stomil Olsztyn założony w 1945 roku, który znajduje się obecnie w eWinner 2. lidze. Drugą drużyną jest siatkarski zespół Indykpolu AZS Olsztyn, grający w PlusLidze, założony w 2005 roku. Niestety, podczas trwania budowy hali Urania, mecze odbywają się w Iławie. Warto zaznaczyć, że to jeden z najbardziej utytułowanych klubów siatkarskich w historii polskiej siatkówki.
Z czego jeszcze „zasłynęła” stolica Warmii i Mazur? Otóż w latach 2011-2019 toczył się proces sądowy w sprawie ówczesnego prezydenta Olsztyna, Czesława Jerzego Małkowskiego, który w 2008 roku został oskarżony o molestowanie seksualne swoich pracownic, a nawet gwałt jednej z nich. W tej sprawie zwołano referendum lokalne, podczas którego ponad połowa uczestniczących opowiedziała się za odwołaniem Małkowskiego z funkcji prezydenta. Ostatecznie były prezydent został uniewinniony ze stawianych mu zarzutów.
Przy ul. Leonharda mieści się jedyna w Polsce siedziba firmy Michelin. Natomiast dyrekcja handlowa ma swój oddział w Warszawie. Warmińskie miasto może się zatem cieszyć z tak dużego przedsiębiorstwa. Główne ośrodki zaopatrujące Michelin w surowce znajdują się w Niemczech czy Włoszech. To właśnie w olsztyńskim zakładzie pracuje kilka tysięcy osób!
Najlepsze na koniec, a zatem: „Kortowiada, Kortowiada!” Dlaczego? Ponieważ to właśnie w Olsztynie, w największym miasteczku akademickim w Polsce (Kortowo) organizowane są jedne z popularniejszych juwenaliów w kraju. W tym roku (2022) odbyła się już 61. edycja tego wydarzenia a publiczność, jak zwykle, nie zawiodła.
Komentarze (39)
Dodaj swój komentarz