Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2024-01-26 14:01

Aleksandra Sawczuk

Za nami inauguracja roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Za nami inauguracja roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA, WIDEO]
W Archiwum Państwowym w Olsztynie odbyła się inauguracja Roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach
Fot. Andrzej Kułyk, Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W czwartek (25 stycznia) w Archiwum Państwowym w Olsztynie odbyła się inauguracja roku Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli regionalnych władz oraz osoby ze świata nauki. Olsztyńskie archiwum jest miejscem, w którym znaleźć można wiele materiałów, dotyczących życia i dorobku wielkiego filozofa, Immanuela Kanta.

reklama

W 2024 r. obchodzimy 300-lecie urodzin Kanta. Sejmik naszego województwa podjął z tego względu uchwałę, iż właśnie bieżący rok uzyska miano roku Immanuela Kanta. Filozof był związany z naszym regionem. Większość życia spędził w Królewcu, natomiast miejscem, które odwiedzał była również Gołdap czy Jarnołowo (leżące w powiecie ostródzkim), gdzie pracował jako nauczyciel. Te aspekty spowodowały chęć upamiętnienia myśliciela na Warmii i Mazurach. Na temat związku filozofa z naszym regionem opowiedział podczas inauguracji radny województwa Jarosław Słoma. Właśnie tej materii poświęcony był przygotowany przez niego referat „Kant – dlaczego Warmia i Mazury?”.

Archiwum Państwowe w Olsztynie opiekuje się spuścizną wielkiego filozofa

Jednym z gości, biorących udział w przedsięwzięciu, zorganizowanym przez olsztyńską instytucję, był naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, doktor Paweł Pietrzyk, który podkreślał, że wydarzenie należy podnieść do wysokiej rangi, ponieważ nasze miasto jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie przechowywana jest spuścizna, pozostała po filozofie.

Relacja wideo z wydarzenia

- Kant to postać ważna dla naszej cywilizacji, dla nauki, filozofii. Archiwum Państwowe w Olsztynie zainicjowało całe to przedsięwzięcie, żeby rok 2024 był rokiem Immanuela Kanta, szczególnie na Warmii i Mazurach. To jest jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie przechowywana jest dokumentacja, związana z działalnością wielkiego filozofa. Spora część materiałów, związanych z Albertyną (red. Uniwersytet Albrechta w Królewcu), przechowywana jest w olsztyńskim archiwum. Opiekujemy się teraz tą spuścizną. Korzyść jest taka, że wszelkiego rodzaju uroczystości, związane z przypominaniem wielkich postaci w historii, uświadamia nas, dlaczego te osoby były aż tak ważne w historii. Jedną z takich postaci jest, bez wątpienia, Immanuel Kant – tłumaczył Pietrzyk w rozmowie z redakcją naszego portalu.

dr Paweł Pietrzyk

Z okazji obchodów 300-lecia urodzin myśliciela w instytucji ukazała się wystawa, poświęcona filozofowi z Królewca, za której przygotowanie odpowiada starszy kustosz Archiwum Państwowego w Olsztynie, Cezary Rzepczyński. Wszystkie osoby zainteresowane postacią Kanta, mogą na miejscu, przy ul. Partyzantów, zapoznać się z materiałami.

- Archiwum przechowuje w swoim zasobie akta dotyczące działalności Immanuela Kanta, jako administratora, rektora, a także jako wykładowcy. Na wystawie zgromadziliśmy dokumenty ilustrujące przebieg jego życia na uczelni, a także informację o jego pogrzebie, który odbył się 28 lutego 1804 r. Zgromadziliśmy także materiały związane z jubileuszem 200- lecia powstania Albertyny. Wystawa jest dostępna dla wszystkich. Cieszylibyśmy się, gdyby mieszkańcy przyszli, zobaczyć, co mamy w swoim zasobie – stwierdził Rzepczyński.

Cezary Rzepczyński

Olsztyńskie archiwum działa we współpracy z siecią 33 tego typu instytucji. Jego głównym zadaniem jest służba państwu i obywatelom. Oprócz gromadzenia materiałów dokumentowo-aktowych, w planach pojawiło się stworzenie archiwum historii mówionej, zawierającego materiały narracyjne.

- Celem jest utrwalenie tego, co dzieje się w naszym społeczeństwie tu i teraz. To będzie nasza lokalna inicjatywa. Obecnie szuka się u nas materiałów historycznych do badań naukowych, ale najczęściej chodzi o znalezienie dokumentów poświadczających pracę. Jesteśmy dla ludzi i im służymy, po to nas utrzymuje państwo. Zmieniają się systemy, ustroje, ale instytucja archiwum jest nam znana od starożytności – wyjaśnił portalowi Olsztyn.com.pl dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie, prof. Norbert Kasparek.

prof. Norbert Kasparek

Podczas uroczystości w olsztyńskim archiwum pojawili się także, m.in. prezydent Piotr Grzymowicz oraz wojewoda warmińsko-mazurski, Radosław Król, który po raz pierwszy po objęciu stanowiska, wziął udział w tego typu wydarzeniu. Podczas przemówienia zaznaczył, jak ważna dla naszego regionu jest postać filozofa, głoszącego maksymę „niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”.

Wojewoda warmińsko-mazurski, Radoslaw Król

- Niedawno obchodziliśmy rok im. Mikołaja Kopernika i znaleźliśmy szczątki w naszym województwie. Teoria heliocentryczna była obecna w twórczości i dorobku Immanuela Kanta. Ten filozof oddzielił etykę od moralności, co jest warte zastanowienia. Bardzo się cieszę, że archiwum zdecydowało się upamiętnić tak wielkiego człowieka i pochwalić się jego obecnością na Warmii i Mazurach – podsumował Król.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Pogrom 2024-01-31 12:02:22 31.0.*.*
    A pracownicy archiwum pewnie dalej robią za najniższą krajową?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • MŁODA1 2024-01-26 14:59:22 5.173.*.*
    Wodociągom grozi bankructwo a wiceprezes Słoma biega z odczytem. Kiedyś jako wiceprezydent biegał z KOD-em na manify pod sąd w Olsztynie. Doprowadził oświatę olsztyńską do ruiny. Aż niemożliwe, ze prezes Pancer, toleruje takiego nieroba.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4

www.autoczescionline24.pl