Niepokojące objawy
Jednym z pierwszych zauważalnych objawów towarzyszącym zapaleniu pęcherza moczowego jest zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Początkowo może być to tylko zwiększone parcie na pęcherz, które z godziny na godzinę przybiera na sile. Nie koniecznie będzie to jednak szło w parze ze zwiększoną ilością oddawanego moczu - często chory może oddać zaledwie kilka kropli moczu podczas jednej mikcji. Uczucie parcia jednak powraca zazwyczaj już po kilku minutach. W miarę zaawansowania choroby pojawia się także uczucie pieczenia oraz bólu w okolicy cewki moczowej.
Alarmującym sygnałem że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego jest wystąpienie krwiomoczu. O krwiomoczu mówi się wówczas, gdy mocz pacjenta z dolegliwościami układu moczowego przybiera barwę krwistoczerwoną. Krwiomoczowi towarzyszy także bardzo silny ból, szczególnie w końcowej fazie oddawania moczu.
Przyczyny zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej wywołane jest obecnością bakterii w układzie moczowym. Bakterie te dostają się do pęcherza wprost z cewki moczowej, ale mogą dotrzeć również z limfą, gdy ich powodem są inne choroby współistniejące. Najczęściej występującym zakażeniem bakteryjnym jest kontakt z pałeczką okrężnicy Escherichia Coli, która znajduje się we florze bakteryjnej jelita grubego. Możliwe jest także wywołanie zakażenia przez gronkowca saprofitycznego, jednak sytuacja ta jest o wiele rzadsza.
Rodzaje zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza to schorzenie, które może pojawić się jednorazowo, ale także może przyjąć charakter nawracający. Najbardziej zagrożone takim stanem chorobowym są kobiety, ze względu na anatomiczną budowę cewki moczowej. Jednak zapalenie pęcherza moczowego może dopaść także mężczyzn, choć zdarza się to o wiele rzadziej. O nawracającym zapaleniu pęcherza moczowego mówi się wówczas, gdy występuje ono co najmniej dwa razy w ciągu pół roku lub trzy razy w ciągu roku. Czasem zapalenie pęcherza wywołane jest bardzo specyficznymi bakteriami, na które nie wszystkie antybiotyki skutecznie działają. Jeśli zatem borykasz się z często nawracającymi i stanami zapalnymi układu moczowego, konieczne będzie wykonanie posiewu moczu w celu określenia antybiogramu i wdrożenia właściwego środka leczniczego. Tylko w ten sposób można zażegnać problem z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego.
Zapalenie pęcherza w ciąży
Zapalenie pęcherza moczowego może przytrafić się także kobiecie ciężarnej. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest szybkie wdrożenie właściwego leczenia. Choroba wywołana bakteriami może powodować powikłania oraz zagrażać prawidłowemu rozwojowi dziecka w łonie mamy.
Jeśli zapalenie pęcherza pojawiło się nagle i nie masz możliwości odwiedzenia swojego lekarza pierwszego kontaktu, zawsze możesz skorzystać z usług serwisu medycznego, np. Receptomat.pl. To tam możesz samodzielnie zamówić leki, których potrzebujesz, bądź skorzystać z teleporady online. Tak uciążliwa choroba, jak zapalenie pęcherza wymagają bardzo szybkiej reakcji pacjenta nie tylko ze względu na nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące schorzeniu, ale przede wszystkim przez możliwość wystąpienia groźnych powikłań - w skrajnych przypadkach nawet urosepsy. Nie czekaj zatem tylko bardzo szybko wprowadź odpowiednie leczenie
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz