Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2016-07-13 09:48

Iwona Starczewska

Zdemontują olsztyńskie ''szubienice''?

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej  autorstwa Ksawerego Dunikowskiego zwany potocznie ''szubienicami'' znalazł się na liście sowieckich pomników, których przeniesienie do specjalnego skansenu proponuje polskim gminom Instytut Pamięci Narodowej. Czy szubienice znikną z przestrzeni miejskiej?  

reklama

W całej Polsce pozostaje 229 sowieckich pomników. Najwięcej z nich znajduje się w województwie zachodniopomorskim – 43. To wynik inwentaryzacji, jaką w ostatnich miesiącach przeprowadzili pracownicy IPN. Instytut proponuje samorządom, by te zdemontowały wskazane pomniki, zgodnie z wchodzącą w życie we wrześniu ustawą dekomunizacyjną nakazującą usunięcie do jesieni 2017 roku z przestrzeni miejskiej obiektów i nazw komunistycznych.

Na liście sowieckich pomników znalazły się też olsztyńskie ''szubienice'' na Placu Dunikowskiego.

O ich przeniesienie w inne miejsce wielokrotnie apelowały środowiska patriotyczne w Olsztynie. W 2014 roku wniosek o przeniesienie pomnika z placu Dunikowskiego w inne miejsce apelowała nawet grupa osób, która propozycję zgłosiła w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Komisja OBO odrzuciła wtedy ten pomysł wyjaśniając, iż zabytek jest wpisany do rejestru wraz z otoczeniem, a więc rozdzielenie obu elementów nie jest możliwe.

Czy teraz w myśl nowej ustawy pomnik zostanie usunięty?

Jak powiedział w Radio Olsztyn Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – Olsztyn musi działać zgodnie z prawem, jednak w tej sprawie potrzeba również wysłuchać głosu konserwatora zabytków oraz samych mieszkańców.

Pomniki usuwane z przestrzeni miejskiej w ramach ustawy dekomunizacyjnej – zgodnie z zapowiedziami IPN-u miałyby trafiać do skansenu w Bornem-Sulinowie (woj. zachodniopomorskie), miejscowości, która aż do 1993 roku była zarządzana przez Sowietów, a następnie Rosjan.

Skansen powstaje z inicjatywy Instytutu. Ma kosztować około 2 mln złotych. Jak zapowiada IPN - pierwszy etap mógłby być gotowy już 1 września 2017 roku, wtedy IPN chce zaprosić tam pierwszych zwiedzających. Pierwszy eksponat już jest – to popiersie gen. Czerniachowskiego, które zostało zdemontowane w Pieniężnie.

Jeśli Olsztyn podobnie jak Pieniężno zdecyduje się na usunięcie pomnika, IPN będzie partycypować w kosztach tego przedsięwzięcia. Za demontaż pomnika odpowiadałby samorząd, IPN miałby z kolei sfinansować transport obiektu do skansenu, a także zapewnić opiekę nad nimi.

Źródło: IPN/Radio Olsztyn/własne

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • POLAK 2022-10-21 10:03:34 176.221.*.*
    to Gó..o dalej stoi ...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • BB 2016-10-15 10:03:46 91.233.*.*
    Możecie sobie demontowac . ja i tak bede czcił armię czerwoną jako zołnierzy wyzwolicieli. Za zbrodnie w Katyniu dokonaną przez Stalina zapłacili kilkoma milionami swoich poległych o wyzwalanie polski spod jarznma htlerowskiego. Pokuta aż nadto wystarczająca.dzieki nim przestały dymić kominy hitlerowskich "pensjonatów" na terenie polski. o tym zacietrzewieńcy powinni pamiętać.Dla mnie zawsze będzie że hitlerowiec to wróg a czerwonoarmista przyjaciel. nie chrzańcie również o gwałtach . naoglądaliście się za dużo filmów porno. Mogło to się zdarzyć bo to była wojna wiec głównie te rzeczy przytrafioały się niemkom- zreszta wielokrotnie za ich przywoleniem -kobietki były wyposzczone i to mocno przepisami o rasenchande. W Hiszpani też pojawili się blondyni głównie dzięki Polskim ulanom Napoleona -odsyłam do Popiołów Zeromskiego.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • mw 2016-07-14 13:31:32 213.184.*.*
    Na pomniku umieścić tablicę z prawdziwą historią "wyzwolenia" Olsztyna i zostawić tam gdzie jest.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • mariuszpiotr 2016-07-13 14:13:45 195.136.*.*
    Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie pomnika, ale usunięcie z niego symboli komunistycznych i zmiana jego nazwy na np. "Pomnik pamięci ofiar komunizmu".
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • anita1953 2016-07-13 12:36:19 94.254.*.*
    Po co niszczyc historie. I co na to miejsce postawic pomnik Kaczynskiego, a moze SMOLENSK.Co te pisiory robia w Polsce???
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 9
  • man-dep 2016-07-13 10:59:10 88.156.*.*
    Stawianie nowych pomników i demontowanie starych powinno się odbywać wyłącznie po konsultacji z lokalną społecznością, przy czym, ponieważ to decyzje podejmowane na dekady, decydująca większość powinna wynosić co najmniej 2/3, a nie 50%+1.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4

www.autoczescionline24.pl