Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2014-02-12 11:13

Iwona Starczewska

Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny

Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny
Fot. WWiM

Wycieczką po szlaku kolejnictwa zakończyły się Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny. W ośmiu tematycznych wycieczkach po miejscach związanych z historią lat 1914-1920 udział wzięło prawie tysiąc osób.

reklama
„Zimowe wyprawy szlakiem Wielkiej Wojny” to pierwsza inicjatywa w regionie, nawiązująca do 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej. Od 25 stycznia do 9 lutego, w czasie, gdy na Warmii i Mazurach trwały ferie zimowe, mieszkańcy Iławy i turyści mogli wziąć udział w ośmiu wycieczkach po mieście: szlakiem pomników I wojny, szlakiem Blücherstrasse, szlakiem plebiscytowym, szlakiem garnizonowym (dwie części) oraz szlakiem kolejnictwa (trzy części).

Uczestnikom wycieczek towarzyszyli rekonstruktorzy z Iławy, Olsztyna i Gdańska, którzy przeprowadzali pokazy umundurowania żołnierzy walczących na wszystkich frontach I wojny światowej, w tym także żołnierzy służących w czasie Wielkiej Wojny w Iławie.


Iława, choć nie znalazła się na trasie przygotowanego z okazji rocznicy Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, z racji swojego położenia i przecinających się tu osi komunikacyjnych, pełniła w chwili wybuchu Wielkiej Wojny ważne funkcje strategiczne. Historycy wojskowości, zajmujący się dziejami I wojny, podkreślają też szczególne znaczenie Iławy dla przebiegu bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku, uznanej za jedną z przełomowych bitew w historii świata.


To wokół Iławy skoncentrowała się znaczna część wojsk niemieckich, które wykorzystano później w bitwie przeciwko siłom Imperium Rosyjskiego. W samej bitwie wzięli też udział żołnierze stacjonujący w Iławie. Do końca wojny zginęło ich kilka tysięcy, a wśród nich wielu Polaków, którzy przez cały okres wojny walczyli w armiach zaborczych.

Źródło: WWiM

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl