Policjanci zabezpieczyli 300 beczek i innych pojemników wypełnionych różnymi substancjami, z opisu których wynikało, że są to antybiotyki stosowane w lecznictwie zwierząt. Przeprowadzone oględziny wykazały, że były to substancje przeterminowane.
Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli około 1,5 tony specyfików.
Sposób przygotowywania oraz przechowywania produktów leczniczych świadczył, że podanie ich zwierzętom stanowiło zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia zwierząt, jaki ludzi.
Ze wstępnych czynności wynika, że gospodarstwo rolne z niewiadomego źródła otrzymywało substancje, a następnie były one przepakowywane do mniejszych pojemników bez obowiązkowych oznaczeń i etykiet.
W końcowym etapie nielegalnej działalności substancje za pośrednictwem najprawdopodobniej lecznic weterynaryjnych trafiały do hodowli zwierząt. Tam zwierzętom podawano antybiotyki wraz z paszą. Niektórzy hodowcy działają w ten sposób by zwierzęta szybciej rosły, tyły i trafiały na rynek. Takie praktyki stwarzają jednak zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, ponieważ powodują wzrost odporności bakterii na antybiotyki stosowane w celach leczniczych.
Aktualnie prowadzone są czynności w kierunku przestępstwa z art. 124 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, który mówi, że temu, kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, grozi mu kara do 2 lat więzienia.
Jeżeli okaże się, że sprawcy sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji, to może im grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci ustalają, źródło pochodzenia substancji i gdzie trafiały antybiotyki.
Wszystkie osoby, które posiadają informacje lub podejrzewają, że w ich okolicy prowadzony jest taki nielegalny proceder proszone są o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie pod numerem tel. 895225630
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz