Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony podczas Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910r. Propozycję ustanowienia takiego dnia złożyła niemiecka socjalistka i feministka Clara Zetkin. Clara Zetkin była liderką niemieckiego ruchu robotniczego i feministycznego, która zaproponowała ustanowienie corocznego święta na rzecz praw kobiet. Data 8 - go marca zostala przyjęta później, po Strajku Kobiet w Rosji w 1917 r. Clara Josephina Zetkin urodziła się 05.07.1857. w Wiederau w Królestwie Saksonii. Była córką wiejskiego nauczyciela i od młodości zaangażowana w politykę. W 1881 wstąpiła do Partii Socjaldemokratycznej Niemiec ( SPD ), która została zakazana przez Otto von Bismarcka. W związku z czym Clara Zetkin wyemigrowała do Szwajcarii i Paryża, gdzie nawiązała nowe kontakty z liderami lewicy. Po powrocie do Niemiec w 1890 Clara Josephina Zetkin zajęła się pracą w sekcji kobiecej SPD. W 1891 założyła pismo ,, Die Gleichheit " ( równość) , które stało się najważniejszym organem prasowym kobiecych organizacji socjalistycznych. W 1917 dołączyła do Niezależnej Partii Socjaldemokratycznej Niemiec ( USPD), gdzie stała się jedną z kluczowych postaci lewicowego skrzydła znanego, jako Grupa Spartakusa. Po przekształceniu Grupy Spartakusa w Komunistyczną Partię Niemiec ( KPD) w 1919, Clara Zetkin została członkiem jej komitetu centralnego i posłanką do Reichstagu w latach 1920-1933. Była pionierką w walce o prawa kobiet. W 1910 zorganizowała w Kopenhadze Międzynarodową Konferencję Kobiet Socjalistek, na której zaprezentowano ustanowienie Dnia Kobiet. Pierwsze obchody odbyły się 19.03.1911. , w Berlinie, później święto przeniesiono na ósmy marca. W 1932 w wieku 75 lat Clara Zetkin otworzyła sesję Reichstagu, jako najstarsza posłanka parlamentu. Skorzystała z tej okazji aby wezwać społeczeństwo niemieckie do utworzenia frontu jedności przeciwko faszyzmowi. Zmarła 20.06.1933. w posiadłości Archangielskoje niedaleko Moskwy w Rosji. Jej ciało zostało pochowane w murach Kremla. BUSINESS INSIDER ( W Business Insider czytaj także...).
Do działających w Polsce spalarni odpadów komunalnych dołączyła niedawno instalacja w Olsztynie. Dziesiątą spalarnią śmieci w kraju będzie Port,, Czystej " Energii w Gdańsku. Do niedawna w Polsce funkcjonowało osiem wypalarni odpadów: w Warszawie, Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Bydgoszczy, i Szczecinie. Kilka tygodni temu do grona trucicieli atmosfery dołączył Olsztyn na Mazurach a kolejna instalacja powstaje w Gdańsku. Port Czystej Energii, bo tak nazwano spalarnię śmieci w Gdańsku, czeka na oficjalne otwarcie, które odbędzie się pod koniec marca. Wypalaniu podlegać będą między innymi zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, tampony higieniczne, tłusty papier, styropian, folie opakowaniowe. Aż czterdzieści gmin będzie w Porcie Czystej Energii utylizowalo swoje śmieci. Instalacja kosztowała sześćset milionów złotych, brak informacji o dofinansowaniu z funduszy europejskich.
7.03.2025, Warsaw (PAP) - Informacje wywiadowcze krajów UE i Ukrainy wskazują, że Rosja przygotowuje się na pełnoskalową wojnę w ciągu 3-4 lat - poinformował w Sejmie premier Donald Tusk.
"Podczas szczytu partnerzy przedstawili informacje wywiadowcze, a Ukraina swoje analizy z których wynika, że Rosja przygotowuje się do pełnoskalowej wojny w ciągu 3-4 lat" - powiedział. (PAP Biznes)
7.03.2025, Warszawa (PAP) - Rząd będzie starał się przygotować do końca roku model szkoleń tak, aby każdy dorosły mężczyzna w Polsce był szkolony na wypadek wojny - zapowiedział premier Donald Tusk w Sejmie.
"Będziemy starali się do końca tego roku mieć już model gotowy, aby każdy dorosły mężczyzna w Polsce był szkolony na wypadek wojny tak, aby ta rezerwa była rzeczywiście porównywalna i adekwatna do ewentualnych zagrożeń" - powiedział Tusk.
Jego zdaniem, intensywne szkolenia powinny pozwolić uczynić z tych, którzy nie idą do wojska, pełnoprawnych i pełnowartościowych żołnierzy w sytuacji konfliktu. (PAP Biznes)
Będzie temat na weekend? 🤣