1. Jaki filtr jest najważniejszy w oczyszczaczu na alergię?
Najważniejszą rolę w oczyszczaczu powietrza dla alergików odgrywa filtr HEPA. Jest on bowiem niezastąpiony w usuwaniu pyłków roślinnych, roztoczy kurzu domowego oraz zarodników pleśni. Wybierz oczyszczacz powietrza, który ma ten właśnie filtr, choć dobra wiadomość jest taka, że mają go niemal wszystkie popularne oczyszczacze, ponieważ stanowi także najskuteczniejszą broń w walce z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnkiem smogu.
2. Czy jonizacja jest przydatna?
Sama jonizacja powietrza nie ma szans zastąpić filtra HEPA, jednak oczyszczacz powietrza z jonizatorem i tymże filtrem to bardzo dobry wybór. Jony pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń, w tym pyłków roślinnych i pleśni. W przypadku samodzielnej jonizacji zanieczyszczenia połączone z jonami opadają na meble i podłogę, skąd można je usunąć ręcznie. Oczyszczacz wymusza cyrkulację powietrza, a filtr HEPA skutecznie zatrzymuje alergeny, dlatego jonizator zapewnia znacznie lepszy efekt właśnie jako element oczyszczacza niż jako samodzielne urządzenie.
3. Czy oczyszczacz z nawilżaczem to dobry wybór?
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie, które może zarówno usuwać zanieczyszczenia z powietrza, jak i zwiększać jego wilgotność. Utrzymanie prawidłowego nawilżenia jest istotne, gdyż zanieczyszczenia takie jak kurz czy pyłki w suchym powietrzu unoszą się dłużej. Z drugiej strony nie możesz dopuścić do nadmiernego wzrostu wilgotności, gdyż sprzyja to rozwojowi pleśni i namnażaniu roztoczy.
W przypadku problemów z przesuszeniem powietrza warto rozważyć, czy lepszym wyborem jest urządzenie typu dwa w jednym, czy samodzielny osuszacz i oddzielny nawilżacz. Oba rozwiązania mają bowiem zarówno swoje zalety, jak i wady.
4. Jaką wydajność powinien mieć oczyszczacz powietrza na alergię?
8 m³/h wydajności na każdy 1 m² pomieszczenia to absolutne minimum. Oznacza to, iż w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² potrzeba oczyszczacza powietrza, którego CADR wynosi co najmniej 160 m³/h. Jednak zdecydowanie warto wyposażyć takie pomieszczenie w sprzęt o wyższej wydajności. Wymuszenie silniejszej cyrkulacji powietrza pozwoli skuteczniej wychwytywać alergeny z całego pomieszczenia.
5. Ilu oczyszczaczy potrzeba do mieszkania?
Najważniejsze to pamiętać, że jeden oczyszczacz powietrza przeznaczony jest na jedno pomieszczenie. Nawet największa wydajność nie sprawi, że urządzenie utrzyma dobrą jakość powietrza w sąsiednich pokojach. Potrzebne są zatem przynajmniej dwa oczyszczacze powietrza – jeden do sypialni alergika i drugi do pomieszczenia, w którym spędza on najwięcej czasu w ciągu dnia (zwykle salon).
6. Czy oczyszczacze powietrza mają czujniki alergenów?
Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Jak na razie w sprzedaży nie ma oczyszczaczy powietrza z czujnikami zaprojektowanymi z myślą o wykrywaniu alergenów. Wbrew pozorom czujnik kurzu nie jest tutaj zbytnio przydatny, gdyż reaguje na większy kurz, podczas gdy rzeczywistym alergenem są znacznie drobniejsze roztocza.
Pamiętaj o tym, że brak odpowiednich czujników sprawia, że oczyszczacz w trybie auto nie będzie zwiększał prędkości w przypadku napływu alergenów. Czasem konieczne będzie zatem ręczne wybranie wyżej prędkości, np. po przewietrzeniu pomieszczenia.
7. Czy warto kierować się atestami dla alergików?
Każdy oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA o wydajności odpowiedniej do pomieszczenia docelowego pomoże alergikowi. Wybór idealnego urządzenia ułatwią zawarte w tym artykule wskazówki. Atesty i certyfikaty organizacji zajmujących się problemem alergii potwierdzają skuteczność urządzeń, ale nie oznacza to, iż niemające ich oczyszczacze radzą sobie z usuwaniem alergenów gorzej. Uzyskanie certyfikacji wymaga często dużych nakładów finansowych i nie każda firma uznaje takie działanie za opłacalne.
8. Kiedy używać oczyszczacza przy alergii?
Jeśli zmagasz się z alergią na pyłki, to powinieneś korzystać z oczyszczacza powietrza w okresie pylenia roślin, na które masz uczulenie. W przypadku alergii całorocznych wskazane jest używanie urządzenia przez cały rok. Oczywiście warto uwzględnić także obecność w powietrzu innych zanieczyszczeń, szczególnie smogu. Jeżeli masz alergię na pyłki, a w okolicy twojego miejsca zamieszkania występuje problem smogu, warto korzystać z oczyszczacza także w sezonie grzewczym pomimo braku pyłków w tym okresie.
Materiał Partnera
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz