- Profil kredytowy Miasta Olsztyna (Baa1, perspektywa stabilna) odzwierciedla solidne wyniki działalności operacyjnej, osiąganej przez Miasto w ostatnich latach, poparte ostrożnym podejściem do zarządzania budżetem oraz rosnącymi przychodami z podatków, jak również dobre wyniki finansowe, adekwatne rezerwy gotówkowe oraz umiarkowane prawdopodobieństwo wsparcia ze strony rządu polskiego (A2, perspektywa stabilna) w sytuacji zagrożenia utraty płynności finansowej przez Miasto. Rating bierze również pod uwagę malejący poziom zadłużenia oraz zrównoważony koszt jego obsługi wskutek korzystnej amortyzacji długu – napisano w opinii kredytowej dla Gminy Olsztyn.
Ta ocena ucieszyła obecnie urzędującego prezydenta miasta, Piotra Grzymowicza.
- Jak widać – to dobra ocena i uważam, że dobra odpowiedź wszystkim, którzy zarzucają mi niegospodarność – skomentował.
Przypomnijmy, rating jest opinią niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, określającą wiarygodność kredytową podmiotu gospodarczego (instytucji finansowych, funduszy inwestycyjnych, przedsiębiorstw i samorządów lokalnych) lub państwa: ogólną - wyrażającą ogólną zdolność podmiotu do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych lub dotyczącą konkretnej emisji zobowiązania lub programu finansowego.
Oceny ratingowe są sporządzane przez agencje ratingowe na wniosek konkretnego podmiotu (tzw. ratingi zlecone) lub też z inicjatywy samej agencji. W pierwszym przypadku poziom wiarygodności kredytowej zostaje określony na podstawie szczegółowych danych dostarczonych agencji przez oceniany podmiot (w tym także informacji, które nie są upubliczniane), a w drugim tylko na podstawie informacji publikowanych, które agencja gromadzi we własnym zakresie.
W zależności od rodzaju zobowiązań, których dotyczy, ocena ta jest długo- lub krótkoterminowa, przy uwzględnieniu zarówno transakcji w walucie krajowej, jak i w walucie zagranicznej.
Rating jest wystawiany w dwóch klasach: wyższej - inwestycyjnej oraz niższej - spekulacyjnej, w odniesieniu do waluty zagranicznej i krajowej, w specjalnej skali ocen składającej się z kombinacji kilku liter od Aa do D (tradycyjnie potrójne, przy czym A oznacza ocenę najwyższą), jednej cyfry od 1 do 3 i dodawanych znaków plus lub minus, podwyższających lub obniżających konkretną ocenę. Kombinacja ta wyznacza syntetyczny wskaźnik, określający stopień zaufania do podmiotu gospodarczego lub państwa. Wskaźnik ten może być uzupełniony miernikiem prognozy zmiany oceny w najbliższych latach: pozytywnym - może wzrosnąć, negatywnym - może spaść, stabilnym - bez znaczenia.
Warunkiem aktualności ratingu jest jego ciągły monitoring. Wymaga to stałej współpracy agencji ratingowej z emitentem oraz dostępu do sprawozdań finansowych i innych informacji o monitorowanym podmiocie. Dzięki temu uczestnicy rynków finansowych są informowani o ewentualnych zmianach w ratingu.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz