Prace archeologów Towarzystwa Naukowego Pruthenia prowadzone są pod hasłem ''Zajrzyj do wnętrza kurhanu''. Celem projektu jest przebadanie oraz rewitalizacja grobowca kurhanowego z wczesnej epoki żelaza (od ok. V do I w. p.n.e.), położonego przy najważniejszym szlaku turystycznym naszego regionu - Szlaku Kopernikowskim.
Badacze z Towarzystwa Naukowego Pruthenia działają na terenie dawnej nekropolii. To rozległe cmentarzysko kurhanowe w kompleksie lasu bukowego "Warmińskie Buczyny" położone między wsiami Bukwałd (Gross Buchwalde) i Cerkiewnik (Münsterberg). Nekropolę odkryto przypadkowo w latach 1878-79 podczas budowy linii kolejowej Olsztyn-Braniewo, gdy zniszczono dwa kurhany położone na trasie wytyczonego pasa torowiska.
W roku 1879 r. pięć kurhanów rozkopał z ramienia Towarzystwa Fizykalno-Ekonomicznego w Królewcu Karl Heinrich Lohmeyer (1832-1909), profesor historii Uniwersytetu w Królewcu. Wyniki tych wykopalisk opublikował Otto Tischler (1843-1891) w trzeciej części obszernej rozprawy "Ostpreussische Grabhügel", III, która ukazała się w Schriften der Physikalisch - Ökonomischen Gesellschaft zu Königsberg i. Pr., t. 31 w roku 1891. Do 2015 roku na cmentarzysku znanych było jedynie siedem kurhanów. W latach 2015-16 Bogdan Radzicki i Joanna Sokal z Towarzystwa Naukowego Pruthenia prowadzili prospekcję terenową identyfikując siedem kolejnych kurhanów w różnych częściach kompleksu leśnego.
Trwające obecnie prace badawcze zakończą się w sierpniu. Póki co, jak wynika z dziennika prac grupy, udało się odnaleźć fragmenty ceramiki jak choćby część popielnicy z ornamentem, czy elementy pokrywy do urn.
Po zakończeniu badań grobowiec zostanie zrewitalizowany i przekazany do zwiedzania turystom.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz