Recykling odpadów stał się w ostatnich latach niezwykle popularny, co ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W większości przypadków Polacy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak prawidłowo segregować odpady, a szczególnie butelki PET. Nieodpowiednie traktowanie opakowań znacznie utrudnia i wydłuża z kolei ich dalsze przetwarzanie. Na co trzeba więc zwrócić uwagę w segregacji odpadów? Dlaczego trzeba odkręcać nakrętki z butelek?
Segregacja odpadów plastikowych – najważniejsze kwestie
Odpowiednia segregacja odpadów znacznie minimalizuje ilość zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jednak by była ona w pełni skuteczna, odpady muszą spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim butelki PET, które lądują w koszu, muszą być całkowicie opróżnione z zawartości, bez względu na to, czy była to woda mineralna, jogurt, mleko czy płyn do naczyń. W procesie przeróbki opakowania są bowiem rozrywane, a znajdujące się w ich wnętrzu substancje mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzeń sortujących i ich układów elektronicznych. Bardzo istotną kwestią będzie również kolor pojemnika na odpady. Czyste metalowe kapsle czy nakrętki oraz puste opakowania wielomateriałowe, takie jak kartony po mleku czy sokach należy umieszczać w żółtym koszu. Do tego samego pojemnika powinny trafić również butelki plastikowe, opakowania po jogurtach, inne produkty z plastiku oraz metalowe puszki po przetworach. Każdy producent butelek powinien umieścić na swoich produktach informacje o tym, z jakich materiałów zostało wykonane dane opakowanie. Warto tutaj również zaznaczyć, że opakowań plastikowych nie trzeba dodatkowo myć przed wyrzuceniem — zużyte butelki czy kartony wystarczy zgnieść, by zaoszczędzić ilość odpadów w koszu.
Segregacja odpadów plastikowych a kwestia nakrętek
Niewielu Polaków zdaje sobie z tego sprawę, ale przed wyrzuceniem każda butelka powinna zostać pozbawiona nakrętki. Zakrętki do butelek są bowiem wykonane z innych materiałów niż same butelki, dlatego nie mogą być wyrzucane wspólnie do tego samego pojemnika. Warto także podkreślić, że zasada ta tyczy się wszystkich nakrętek, zarówno tych wykonanych z tworzywa sztucznego, jak i zakrętek metalowych, a już szczególnie kapsli. Nakrętki od butelek warto jednak zbierać – większe ich ilość można bowiem oddać na zbiórkę charytatywną. Organizacje prowadzące tę zbiórkę sprzedadzą uzbierane zakrętki i przekażą pieniądze na zakup sprzętu medycznego lub leczenia dla osób potrzebujących.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz