Jedno jest pewno – zmotoryzowani wciąż nie wiedzą w jaki sposób poruszać się po rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Obserwując to, co dzieje się na tym skrzyżowaniu można przekonać się, że działa tam zasada ''kto pierwszy ten lepszy''. Kierowcy regularnie zajeżdżają sobie drogę, objeżdżają rondo zewnętrznym pasem i nieumiejętnie włączają się do ruchu.
Niemal codziennie w okolicy ronda można spotkać patrol policji, który obserwuje tam poczynania kierowców. Kolizje na tym skrzyżowaniu to również chleb powszedni, a udowodnienie sprawcy zdarzenia jego winy nie należy tam do najłatwiejszych.
Przez lata istniało wiele wizji przebudowy tego skrzyżowania i zmian w organizacji ruchu. Do tej pory jednak nie wprowadzono rozwiązania, które na dobre rozwiązałoby problem tego ronda.
Mieszkańcy działający w Forum Rozwoju Olsztyna planują złożenie na ręce prezydenta miasta wniosku o niezwłoczne wprowadzenie odpowiednich zmian w organizacji ruchu. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 6 lutego o godzinie17:30 w Domu Technika przy pl. Konsulatu Polskiego 1 w Olsztynie.
- Modernizacja ronda OKS jest możliwa – i nie wymaga ani dużych nakładów, ani długiego czasu. Już w 2012 roku urząd miasta zamówił specjalistyczną analizę, w której znalazł się projekt zmiany organizacji ruchu na rondzie OKS, którego wdrożenie zmniejszyłoby ryzyko wypadków o niemal 80%. Koszt wprowadzenia zmian został oszacowany na zaledwie 90 tysięcy złotych więc znalezienie odpowiednich środków w budżecie miasta nie powinno stanowić problemu. Zaproponowany projekt nie ma też znaczącego wpływu na przepustowość ronda, a więc zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, nie pogarszając warunków jazdy – uważają działacze FRO.
Zgodnie z analizą przygotowaną na zlecenie miasta, najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby rondo turbinowe opracowane przy najmniejszych możliwych zmianach w stosunku do stanu wyjściowego i przy najmniejszych możliwych kosztach. Przebudowa polegałaby więc na zmianie organizacji ruchu, wyłączeniu pewnych części nawierzchni z ruchu, wprowadzeniu separatorów ruchu dla wyraźnego rozdzielenia kanałów ruchu i wykonaniu poszerzeń na prawoskrętach z kostki kamiennej w celu zapewnienia odpowiednich kanałów ruchu.
To właśnie o wprowadzenie tego rozwiązania chcą wnioskować mieszkańcy związani z Forum Rozwoju Olsztyna oraz mieszkańcy miasta, którzy podpiszą wniosek w tej sprawie.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz