Projektowanie hal stalowych
Budowle stalowe mogą być wykonane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest konstrukcja ramowa. Charakteryzuje się ona elementami stalowymi o ramowych układach poprzecznych. Drugim rodzajem jest konstrukcja kratowa.
Dobór odpowiedniego projektu konstrukcyjnego zależy od przeznaczenia hali, jej długości, szerokości oraz obciążeń. Każdy koncept spełnia jednak wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a nowoczesne technologie pozwalają na dokładne obliczenia wytrzymałościowe - potwierdza pracownik firmy Promus, zajmującej się projektowaniem hal produkcyjnych.
Nasza firma od lat buduje hale dla różnych typów inwestycji, różnych rodzajów działalności i o różnorodnych zastosowaniach. Specjalizujemy się w tej dziedzinie i obserwujemy sukcesywny wzrost zainteresowania tymi konstrukcjami w ostatnich czasach, nastawionych na oszczędność i szybkość budowy. - dodaje.
Więcej o projektowaniu hal stalowych https://www.promus.com.pl/projektowanie-hal-stalowych-na-co-zwrocic-uwage przez firmę Promus można dowiedzieć się na stronie firmy.
Rodzaje hal stalowych w zależności od zastosowania
-
Hale magazynowe, w tym magazyny wysokiego składowania i hale z suwnicą
Najczęściej stalowe konstrukcje wykorzystywane są pod magazyny. Można w nich przechowywać różne artykuły od spożywczych po materiały budowlane czy elektronikę. Każdą powierzchnię można również w łatwy sposób dostosować do własnych celów. Wydzielenie małych stanowisk pod regały lub palety, wyznaczenie tras przewozowych dla wózków widłowych, a nawet dużych pojazdów nie stanowi żadnego problemu, przez co hale stalowe są wyjątkowo elastyczne w dopasowaniu do potrzeb.
-
Hale jako mroźnie i chłodnie
Hale stalowe sprawdzają się jako przechowalnie (magazyny), nie tylko części elektronicznych, ale również jako chłodnie czy mroźnie dla warzyw i owoców. Wyposażone w odpowiednią izolację termiczną, pozwolą utrzymać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Ponadto są szczelne i odporne na przenikanie wilgoci.
-
Hale produkcyjne
Konstrukcje stalowe wykorzystywane są również pod hale produkcyjne. Szybkie w montażu, stosunkowo tanie i spełniające wymogi bezpieczeństwa stają się idealnym rozwiązaniem pod kątem inwestycyjno-budowlanym. Dzięki dużej powierzchni wewnątrz można w dowolny sposób przystosować halę do produkcji, wyznaczyć stanowiska pracy oraz przejścia między nimi.
Dzięki dużej powierzchni roboczej, hale stalowe idealnie sprawdzą się w przemyśle. Wolna przestrzeń pozwoli na ustawienie nawet wielkogabarytowych maszyn przemysłowych. W halach o konstrukcjach stalowych można również swobodnie przemieszczać się wózkami widłowymi oraz innymi pojazdami, w tym wysokimi suwnicami czy zwyżkami.
-
Hale sportowe
Hale stalowe wykorzystywane są również w wykonawstwie obiektów sportowych i rekreacyjnych. Spełniają one bowiem wszystkie normy bezpieczeństwa.
-
Hale do segregacji i utylizacji odpadów
Hale stalowe wykorzystuje się również przy segregacji odpadów. Zastosowanie odpowiedniej posadzki zapewnia ochronę środowiska przed zanieczyszczeniem chemicznym. Najczęściej stosuje się geomembranę chemioodporną i olejoodporną.
-
Hale sprzedażowe i usługowe - centra handlowe
Hale stalowe wykorzystywane są również w budowie wielu budynków usługowych i sprzedażowych. Wielu inwestorów korzysta z takiego rozwiązania ze względu na szybki czas budowy i niskie koszty. Nawet mała stalowa konstrukcja może pomieścić wiele artykułów sklepowych. Również wiele klubów fitness oraz mniejszych restauracji mieści się w budynkach o konstrukcji stalowej. Jest to trwała konstrukcja spełniająca wszystkie normy bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Jak widać hala stalowa może mieć naprawdę wiele zastosowań, a dzięki doskonałej równowadze pomiędzy kosztem i czasem realizacji, a funkcjonalnością, dopasowaniem i bezpieczeństwem, staje się bardzo pożądanym obiektem wśród inwestorów. W najbliższych latach możemy spodziewać się zwiększenia ilości tego typu obiektów w polskich strefach przemysłowych i miejskich.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz