Czasami osoby chore na cukrzycę budzą się z hiperglikemią (wysokim poziomem glukozy we krwi). Może to być bardzo frustrujące, zwłaszcza że w ciągu dnia możesz spędzić wiele czasu, skupiając się na diecie i ćwiczeniach, przyjmując insulinę lub leki doustne zgodnie z zaleceniami i sprawdzając poziom cukru we krwi - a potem obudzić się z wysokim poziomem cukru we krwi.
Co jest przyczyną porannego wysokiego poziomu cukru we krwi? Istnieje kilka potencjalnych przyczyn. Jedną z nich jest zjawisko świtu, kiedy to hormony sygnalizują wątrobie zwiększenie produkcji glukozy (cukru) we wczesnych godzinach porannych. Więcej ciekawych porad dotyczących zdrowia w serwisie esomed.pl twoje kompedium wiedzy o zdrowiu.
Co powoduje poranny wysoki poziom cukru we krwi ?
Znasz to uczucie - robisz wszystko jak należy. Jesz dobrze zbilansowane posiłki, uprawiasz aktywność fizyczną, regularnie sprawdzasz poziom cukru we krwi (lub używasz glukometru) i przyjmujesz leki lub insulinę zgodnie z zaleceniami. Dlaczego więc budzisz się z cukrem we krwi, który jest wyższy niż normalny? U osób dorosłych z cukrzycą ogólny docelowy poziom cukru we krwi rano (na czczo) wynosi od 80 do 130 mg/dl. Dla osób dorosłych, które nie chorują na cukrzycę, docelowy poziom cukru we krwi wynosi mniej niż 100 mg/dl. Poziom cukru we krwi na czczo to poziom cukru we krwi, kiedy przez 8 do 12 godzin nie spożywasz nic poza wodą. Może być kilka możliwych przyczyn wysokiego poziomu cukru we krwi rano.
Efekt świtu
We wczesnych godzinach porannych hormony (w tym kortyzol i hormon wzrostu) nakazują wątrobie zwiększyć produkcję glukozy, co daje Ci energię do obudzenia się i rozpoczęcia dnia. Ta produkcja cukru stymuluje komórki beta trzustki do wydzielania insuliny, która pomaga utrzymać poziom glukozy we krwi pod kontrolą. Jednak osoby z cukrzycą mogą nie produkować wystarczającej ilości insuliny lub mogą być zbyt odporne na insulinę, żeby walczyć z wyższym poziomem cukru we krwi, dlatego możesz mieć bardziej podwyższony poziom cukru we krwi między godziną 3 a 8 rano. To zjawisko może wystąpić u osób z cukrzycą typu 1 lub typu 2. Jeśli Twój poziom cukru we krwi jest wysoki w godzinach tuż po północy, przyczyną porannego wysokiego poziomu cukru we krwi może być zjawisko świtu.
Słabnąca insulina
Jeśli w nocy podczas snu nie otrzymasz wystarczającej ilości insuliny, poziom cukru we krwi wzrośnie i obudzisz się z wysokim poziomem cukru we krwi. Może się tak stać, jeśli poziom insuliny podstawowej (insuliny w tle) jest zbyt niski, niezależnie od tego, czy otrzymujesz insulinę podstawową za pomocą pompy insulinowej, czy wstrzykujesz insulinę długo działającą. Jeżeli poziom cukru we krwi podczas snu mieści się w granicach normy, przyczyną wysokiego poziomu cukru we krwi rano może być słabnąca insulina.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz