Pandemia zmieniła nawyki związane z konsultacjami lekarskimi, ponieważ cieszą się popularnością wielu Polaków. E-recepta umożliwiła świadczenie zdalnych porad lekarskich, ponieważ system e-recept umożliwia wystawienie dokumentu bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Ponadto w ramach e-wizyty można także otrzymać zwolnienie lekarskie oraz e-skierowanie na badania lub do poradni specjalistycznej.
Ważność e-recepty
E-recepta jest standardowo ważna przez 30 dni, lecz o ważności decydują leki umieszczona na dokumencie. E-recepta na pigułkę dzień po https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/ jest ważna również trzydzieści dni. Natomiast e-receptę na antybiotyk należy zrealizować w ciągu siedmiu dni. Ponadto recepta na preparaty immunologiczne, czyli na szczepionki ma ważność aż 120 dni, zatem jest to kilka miesięcy.
Warto pamiętać o tym, że lekarz może czasami wystawić e-receptę roczną, lecz zazwyczaj taką e-receptę wystawia lekarz prowadzący i na leki, które mogą być stosowane przewlekle. Realizując roczną receptę należy pamiętać o tym, aby zawsze zakupić pierwsze opakowanie w określonym czasie, czyli w przeciągu trzydziestu dni. Dopiero po częściowej realizacji e-recepty, jej ważność wyniesie rok czasu.
Lekarz czasami może również zapisać adnotacje ,,realizacja od”, czyli leki będzie można dopiero zakupić od daty, którą wpisał medyk.
Istotne jest też to, że wszystkie leki z recepty należy zrealizować w tej samej aptece. Nie ma możliwości częściowego zakupu leków w różnych aptekach.
E-recepta online – czym jest?
E-recepta online, to rodzaj usługi, która jest związany z e-konsultacjami lekarskimi. Zatem w ramach zdalnej konsultacji lekarskiej, można otrzymać receptę na wybrane leki. Należy pamiętać o tym, że lekarz jest osobą decyzyjną i zawsze może odmówić wystawienia e-recepty. W ramach teleporady można otrzymać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/, jeżeli są one w ramach kontynuacji leczenia. Ponadto na leki dermatologiczne (maści, kremy), stosowne w leczeniu chorób serca, tarczycy, czy stosowane w ramach leczenia innych jednostek chorobowych. Czasami można także uzyskać receptę online na leki stosowane doraźnie np. przeciwbólowe, czy przeciwwirusowe.
Należy pamiętać o tym, że w ramach zdalnych konsultacji lekarskich, może być ciężko uzyskać e-receptę na leki o potencjale uzależniającym. Jest to szczególna grupa leków i ich stosowanie powinno być nadzorowane przez jednego lekarza i/lub lekarza rodzinnego. Oczywiście są też grupy leków na które e-recepta musi być wystawiona w ramach specjalistycznej poradni.
Jak można zrealizować e-konsultacje?
Zazwyczaj e-konsultacje lekarską można zamówić w przychodniach online. Proces rezerwacji zdalnej konsultacji przypomina zakupy internetowe. Na stronie przychodni należy wybrać odpowiednią usługę. Następnie problem zdrowotny https://medspan.pl/dolegliwosci/ oraz dokładnie uzupełnić wywiad medyczny. Finalnie należy dokonać płatności.
Należy pamiętać o tym, że każdy formularz medyczny jest analizowany przez lekarza, więc jeżeli medyk będzie miał wątpliwości, to może nawiązać kontakt celem zadania dodatkowych pytań.
Zdalne konsultacje lekarskie są głównie przeznaczone dla osób, które przewlekle stosują leki, a ich stan zdrowia nie pogorszył się. Warto pamiętać, że e-porady nie są odpowiednią formą kontaktu z lekarzem jeżeli pacjent jest w stanie zagrożenia zdrowia lub życia (np. bóle w klatce piersiowej, omdlenie, drgawki, silny ból głowy, wstrząs anafilaktyczny).
Korzystając z placówki online należy zawsze zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie, a także z regulaminem oraz polityką prywatnością. Powinny się tam znaleźć istotne informacje związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Jak zrealizować e-receptę?
E-recepta to elektroniczny dokument. Wszystkie e-recepty są dostępne na platformie IKP (nawet, jeżeli pacjent nie ma utworzonego konta). Każda e-recepta zawiera kod kreskowy, a także czterocyfrowy kod.
Realizacja recepty jest możliwa na kilka sposobów. Jednym z nich, jest podanie czterocyfrowego kodu oraz numeru PESEL w aptece. Ponadto można także pokazać wydruk e-recepty celem zeskanowania kodu. Osoby, które posiadają mobilną aplikacje, mogą zrealizować receptę przy jej użyciu.
Warto wiedzieć, że można zamówić leki przez internet, lecz zawsze leki na e-receptę trzeba odebrać w aptece stacjonarnej. Nie ma możliwość zakupu leków na receptę z dostawą do domu.
Ponadto jeżeli zostanie zagubiony druk e-recept lub kod, to można sprawdzić receptę w IKP lub skontaktować się z przychodnią, która wydała receptę. Zatem nie ma możliwości zgubienia recepty, ponieważ będzie ona zawsze widoczna w systemie.
E-recepty, podobnie jak e-ZLA, czy e-skierowanie zrewolucjonizowały ochronę zdrowia w Polsce. Jest to ogromne ułatwienie dla pacjentów oraz lekarzy.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz